Foglio 16, Albarossa z Villa Felice

Dnešní víno jsem získal neobvyklým způsobem, psal jsem tady skoro přesně před třemi roky o Foglio 29. Už je to tady zase, na víkend jsem podobným neobvyklým způsobem dostal trojici vín. Zadání bylo vína pro dovozce zhodnotit, na blog jsem vybral to, které se mi líbilo nejvíc.

P1180434 Foglio 16 Albarossa Šamla

Františkovou vášní jsou méně známé odrůdy Piemontu, mezi které patří i dnešní odrůda Albarossa. Kříženec Nebbiola a Barbery, ale v první chvíli sem si nebyl jistý ani tím, že jde o modrou odrůdu. Zmátla mě rok stará degustace s jedním piemontským vinařem, specialistou na Albarossu, s kterým jsem mezi jiným koštoval i (bílý) sekt z Albarossy a grappu. Upřímně, nic se nemá přehánět, ani oddanost jedné odrůdě :o)

Foglio 16 2008 Monferrato DOC, Villa Felice
Temně rudá barva, bez jiskry, asi nefiltrované. Ve vůni sladké dřevo, skořice, vyzrálé ovoce. V chuti odbouraná kyselina, jemné a harmonické, plné, s prachovými taniny, výrazným projevem sudu a zase vyzrálým červeným ovocem. U mě 88-89 bodů, na 90 bodů by mi bránily jít svíravé taniny v závěru, které trochu stahují pusu. Podle zadní etikety čistá Albarossa s osmnáctiměsíčním sudem, 14% alkoholu. Není to žádná zajímavost typu „co se dá taky udělat s neznámou odrůdou,“ ale velmi pěkné, dospělé, seriózní víno. Podle taninů hádám, že to nejlepší má ještě před sebou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *