Dvě Frankovky

Předvánoční čas nepřeje novým vínům, frekvence nových příspěvků poklesla. Měl jsem spoustu práce s rozesíláním objednávek a večer otvíral jen prověřené lahve, o kterých jsem na blogu už psal. S poslední zásilkou do Brna (bylo to asi čtrnáct krabic :-) jsem od brněnského podporovatele bedýnek dostal darem výběr moravských (a slovenských) vín. Začal jsem slovenskou Frankovkou 2015 vinařství Mátyás a ta rozhodně stojí za zápisek na blogu!  

Adresa vinařství na etiketě (ročník 2015!) nesouhlasí s adresou na webu, ale podle loga jde o totéž vinařství. Podle webu jsem to skoro trefil, když jsem po prvním pohledu poslal víno do Maďarska (Mátyás Családi pincészet). Po krátké snaze jsem vzdal hledání jejich webu, našel jsem je jen na Facebooku. Z cizích odkazů jsem našel jen hodně široký sortiment a členství ve sdružení Autentista Slovakia) Pojďme rovnou na víno.

Frankovka modrá 2015, Rodinné vinárstvo Mátyás
Bordeauxská láhev a graficky nevýrazná etiketa. Ve skleničce je opalizující temně rudá, zřejmě lahvované bez filtrace. Na nose pěkně čisté a kultivované ovoce, zralé švestky a višně, trocha herbálních aromat a sud. Středně intenzivní a mimořádně pěkně sladěné. V chuti je to podobné, švestkové s dalšími peckovinami, tón kvasícího ovoce, zemitá linka, svěžest a živost sladěná s kultivovaností. Chutí a tónů je skoro až příliš, z kvasícího ovoce jako by vystupoval alkohol (nevystupuje, 13% je OK, asi lehké těkavky, které do druhého dne zmizely), zemitá linka a sud možná chuť příliš komplikují a zatěžují, ale to jsou už jen výtky puntičkáře. Když si vzpomenu na horké léto 2015, tahle živá a zábavná Frankovka s 13% alkoholu je docela perla. Druhý večer v otevřené lahvi víno vyslyšelo moje (puntičkářské) volání po větší jednoduchosti a je ještě o kus lehčí a příjemnější. Veká spokojenost.

Frankovka 2018 zemské, Pavel Halm
Podle komentářů kamarádů má Halm asi pět hektarů vinic ve Velkých Pavlovicích, jinak jsem úplně bez informací. Burgundská lahev a graficky střídmá etiketa. Ve skleničce je temně rudá barva s lehoučkou opalizací, etiketa potvrzuje lahvování bez filtrace. Na nose je odrůdově typický projev frankovky, hodně ovocný. V chuti čisté s nenápadnou kyselinou, švestkové, živé, dobře pitelné. 13,5% alkoholu, ale celkově lehký a trochu jednoduchý projev. První dojem je neurovnaný a snad až moc živý, víno prý bylo nalahvované nedávno, ale to jsem se dozvěděl až po otevření. Dá se to popsat i jako jistý protipól Matyásovy Frankovky. V čem se mi zdál Matyás příliš pestrý a komplikovaný, tam je Halm jednodušší, ale přesto bych při současné formě obou vín dal přednost Frankovce od Mátyáse. Ale samozřejmě nejlepší je otevřít si obě najednou a porovnávat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *