Dvakrát Riserva z Fattoria Ambra


Před rokem jsem nabízel jen jednu Riservu (Elzana) s tím, že klasické Carmignano je lepší. Letos se role trochu vyměnily: Carmignano 2017 má výraznější třísloviny a potřebuje ještě půl roku ležet (trpělivost nepatří k největším přednostem pana Skleničky). Nadchlo mě jednodušší, ale krásně pitelné Barco Reale, víno z mladých výsadeb, které vinař ještě nechce do klasického Carmignana. Dnes tedy rychlý pohled na dvě Riservy pojmenované podle místních vinic: Elzana a Montalbiolo.  

Podle technického listu se liší vinicí i složením. Elzana je 90% Sangiovese a 10% Cabernet Sauvignon z hlinitých půd. Montalbiolo je 70% Sangiovese, 20% Canaiolo Nero a jen 10% Cabernet. Obě Riservy jsou ze starších výsadeb (1972 – 75) s hustotou 3300 keřů na hektar a s organickou certifikací (až od ročníku 2018). Dál už je to pro obě vína stejné, asi třítýdenní macerace s řízením teploty, malolaktická fermentace a dva roky v sudech. První rok v menších sudech (350 a 500 litrů), druhý rok ve velkém sudu (2500 litrů). Před prodejem další rok v lahvi, ročně se vyrobí kolem 4000 lahví každé Riservy. Právě včera, 29. září, vinařství formálně uvolnilo do prodeje Riservy ročník 2017.

Elzana 2016 má světlejší rubínově červenou barvu, jemnou a jen středně intenzivní vůni lesních plodů a jehličnatého lesa. V chuti úplně suché, svěží s výbornou kyselinou, šťavnaté s lesním ovocem a už teď vynikající harmonií. Je to hodně do Sangiovese se všemi atributy, které mám na odrůdě rád, s počínající elegancí a příslibem do dalších tří až pěti let. Už teď pitelné, ale věřím, že za rok nebo za dva bude lepší. 14% alkoholu podtrhuje jistou robustnost a koncentraci, ale není to žádná obluda. I v tomto ohledu má víno harmonii mezi pitelností a seriózním, koncentrovaným projevem, a díky mixu sudů různých velikostí je i vliv dřeva vyvážený a taniny lehké a příjemné. Moc se mi to líbí. Oproti loňsku jsem snížil bedýnkovou cenu na 460 Kč a stihl zaplatit těsně předtím, než kurz EURA vystartoval nahoru :-) Elzana by byla dobrá i za 600 kaček.

Montalbiolo 2016. Zase světlá rubínová barva a málo intenzivní vůně s červeným ovocem (třešně) a svěžím až nezralým projevem. V chuti je Montalbiolo těžší a francouzštější, než Elzana. Úplně suché s dobře zakomponovanou kyselinou, hodně zralé ovoce s expresivním dojmem zakousnutí se do šťavnatého plodu a výraznější taniny v závěru. Možná spíš než francouzštější projev jen nenacházím typické toskánské chutě a aromata, i přes 20% Canaiola víno působí neurčitě mezinárodně :-) Zase výborně použité sudy a poměrně krotké, hladké taniny, komplexnost a harmonie. Po několika hodinách v otevřené lahvi se víno srovná a expresivní ovocný projev ustoupí ve prospěch celkové harmonie. Není to horší než Elzana, ale kdybych si musel vybrat, tak kvůli „toskánskému“ projevu bych volil Elzanu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *