Domaine André Moingeon a degustace v Saint-Aubinu

Při dubnovém hledání levných burgund do Komunitní bedýnky jsem zajel i do Saint-Aubinu :o) Zní to jako vtip, ale není: v roce 2008 jsme bydleli v místním zámečku a navštívili pana Moingeona. Dodnes jsem uchovával ve sklepě starý ceník s cenami jako z pohádky… vína byla levná tehdy a byla o poznání levnější než burgundský průměr i letos.

P1200632 Moingeon Gamay

Dramatickým zážitkem byla cesta, kdy mě navigace v autě hnala z Auxey-Duresses polními cestami přes Montrachet. Asfaltové cesty na Montrachetu jsou v pořádku, ale nahoře jsou polní kamenité cesty, kde to bylo o strach a představa, že prorvu plnou nádrž nafty nad vinicemi, kde co keř to každoročně lahev za 200 EUR, dodávala cestě jisté napětí. Díky tomu jsem ale konečně viděl vinice Blagny, které jsem si představoval jako zastrčené rovinaté někde u Meursaultu. Kdepak, jsou to malé svažité kousky země vyvrvané lesu, a u Moingeonů se mi taky z červených nejvíc líbilo právě Blagny. Hned jak to šlo, vypnul jsem navigaci a sjel dolů…

Saint Aubin z Montrachetu

Pan Moingeon hospodaří na deseti hektarech vinic s průměrnou roční výrobou 27.000 lahví. Některé vinice mají v rodině už přes sto let, ale víno začali vyrábět až v roce 1978. Do té doby nic nelahvovali a hrozny prodávali hned po sklizni. Po roce 2000 koupili a vysadili 30 arů Premier Cru La Châteniere. Omezují použití chemie ve vinohradech a snižují výnosy, to je ostatně patrné už z prvních dat. Vína školí v barikových sudech, 12 měsíců bílá a 18 měsíců červená. Na horní fotce z roku 2008 je vinice Premier Cru Sur Gamay.

Před sedmi lety mě degustace u Moingeonů dost vykolejila: pamatuju se, že čerstvě nalahvovaná vína byla plná těkavek. To nové barikové sudy dělají, vína potřebují čas na srovnání, ale to jsem tehdy nevěděl a těkavky mě hodně rušily. Letos to bylo mnohem lepší, bílá vína z ročníku 2013 se lahvovala už loni. Červená teprve dva týdny před mojí návštěvou, ale u těch to tolik nevadilo. Poznámky jsou stručné, přijel jsem do vinařství v pátek před polednem a snažil jsem se projít degustaci rychle.

P1210106 Moingeon St Aubin Frionnes

Saint-Aubin Premier Cru „Sur Gamay“ 2013. Zlatavá barva s náznakem oxidace, ale nepřepísknutá. Na nose typický St. Aubin a barikované Chardonnay: citrusy a vanilka, kouřový barik, v chuti ovocné, citrusové, minerální, dobrá kyselina a štiplavý barikový závěr (sud). Slušná koncentrace i délka. Ještě trochu zavřené, ale za rok nazraje. Ze tří vzorků je to nejtypičtější Saint-Aubin.

Saint-Aubin Premier Cru „Les Frionnes“ 2013. Těžší minerální vůně s potlačenými citrusy a žlutým ovocem, zřetelný kouřový barik. V chuti dobrá kyselina po jablečnomléčném kvašení, plnější projev (žluté ovoce a mineralita). Celkově méně ovoce a komplexnější projev, perfektně vyvážený. Víno na dlouhé ležení, pěkné. Myslím, že potlačená ovocná složka není pro Saint-Aubin typická, ale minerální projev to bohatě vynahrazuje.

Saint-Aubin Premier Cru „La Châteniere“ 2013. Velmi živá vůně, květiny a ovoce, v chuti hodně atraktivní, máslové, plné.

Puligny-Montrachet 2013. Ve vůni svěže květinové, chuť lehká a zábavná, ale přece jen ne tak hluboká jako u předchozích Saint-Aubinů.

P1210110 St Aubin En Créot Moingeon

Saint-Aubin Premier Cru 2013 Rouge. Pinot Noir, směs různých poloh s Saint-Aubinu. Světlá barva, ovocná vůně, v chuti pěkná kyselina a čistě ovocný projev. Nejspíš mladé vinice a jednodušší víno.

Saint-Aubin Premier Cru „En Créot“ 2013 Rouge. Plnější vůně a koncentrovanější chuť, na žebříčku serióznosti jsme postoupili hodně nahoru. Ovoce, koření (kmín ve vůni, pepř v chuti), taninový závěr a zřejmě starší vinice. Komplexní projev, moc pěkné. Dobře použitý sud, dá se pít už teď, ale za rok bude líp :) Červená vína ze Saint-Aubinu nemají velkou pověst, ale tohle víno je dobrá vyjímka.

Chassagne-Montrachet 2013 Rouge. Vůně zpočátku zavřená, po vymíchání kořenitá a jen lehce ovocná. Za chvíli se rozvinou lesní aromata, jehličí, ostružiny i typické květiny. Chuť je hodně ovocná, s minerálním podtónem, hladká a vyrovnaná, s lehkými taniny v závěru, už příjemně pitelné. Celkově jemné a se střídmým projevem, s pěkným minerálním a pepřovým závěrem a spíše ženským projevem. Lehké minerální víno, které nepostrádá komplexnost, těžko bych se rozhodoval mezi ním a Saint-Aubinem En Créot.

P1210126 Blagny 2013 Moingeon

Blagny „Le Trézin“ 2013 Rouge. Plné, ovocné, ještě trochu sevřené a příliš mladé, ale výrazné víno. Pan Moingeon mě překvapil informací, že to není Meursault Blagny, ale Puligny Blagny :-) Prý vinice Blagny leží mezi katastry dvou obcí (Meursault a Puligny) a tahle patří do Puligny. Vždycky jsem si myslel, že Blagny = Meursault. Každopádně na mě ty kamenité svažité vinice uělaly velký dojem a tohle víno je výborné.

P1210119 3x Moingeon půlbedýnka

Na začátku jsem vychválil (netypicky nízké) ceny vín u Moingeonů, koupil jsem krabici vzorků a natěšeně ujížděl na oběd do malé restaurace v Puligny. Tam jsem naťukal ceny do notebooku a euforie mě díky kurzu EURO přešla. Sám jsem oceňoval víc červená vína a bílé Saint-Aubiny jsem považoval za netypické.

Šest burgundských Pinotů v Komunitní bedýnce – čtěte tady!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *