Dva moselské ryzlinky z Erdener Treppchen

BL P1370838 Erben + Erbes

2017 Erdener Treppchen Riesling Spatlese trocken, Karl Erbes
Ročník 2017 je koncentrovaný, nabušený tak jak to ještě neznám. Společně s tím se změnil projev vín z Erdener Treppchen, který byl v minulosti lehčí, vzdušnější a méně efektní než z ostatních vinic. Sklizeň byla malá, takže Erbesovi neudělali polosuchý pozdní sběr, jen suchý.   

BL P1370914 Cedule Karl Erbes

Už vzhledem je plnější, než bývají mladé ryzlinky z Erdener Treppchen. Slušně plná citronově žlutá barva, čirá (lahvováno bez filtrace). Ve skleničce intenzivně ovocná vůně s citrusy a meruňkami, dotek lípy. V chuti živá kyselina, silně ovocné tělo se žlutým ovocem a citrusy, projevem úplně suché (nemám analytická data, ale hádám, že víno má 7-8 gramů zbytkového cukru). Prvních několik hodin po otevření mělo důrazný minerální závěr, připomínající nejvíc štěrk a škváru, druhý den je hodně zakulacené, ohlazené a s plnějším ovocným projevem, mineralita se schovala do grepového závěru. Vlastně je víno druhý den ještě o třídu lepší než hned po otevření. Je to vděčné, efektní a jsem si jistý, že se to bude líbit, ale viz výše, sklizeň byla tak malá, že polosuchý pozdní sběr ani nedělali. Podle koncentrace i podle výrazné změny projevu druhý den hádám na deset let archivace.

BL P1380048 Anča u ET

2017 Erdener Treppchen Riesling kabinett, Joh. Jos. Christoffel Erben
Vinice Christoffela Erbena má pronajaté Robert Eymael (Monchhof) a vína z nich lahvuje pod původní značkou. Mám je rád mimo jiné proto, že jejich etikety považuju za asi nejkrásnější na Mosele. Budoucnost je nejistá, od ledna je novým majitelem Monchhofu čínský investor a co bude s pronájmem vinic Christoffelů-Erbenů, to je ve hvězdách.

2017 Kabinet z Erdener Treppchen je klasický kabinet, tedy sladký, ale přesto má s Erbesovým Spätlese něco společného. Stručně řečeno, je to koncentrace. U kabinetů obecně dotuje koncentraci zbytkový cukr, přesto se vyjímečný ročník 2017 znatelně projevuje. Vzhledem je víno plnější, sytěji vybarvené, než bývají mladé kabinety. Ve vůni středně intenzivní a spíš trochu mdlé, s citrusy a lípou, zrale ovocné. Čerstvě nalité má těžko uchopitelnou proměnlivou vůni s jemnou mineralitou a citrony, později se zklidńuje. V chuti je skvělé, koncentrované a husté, živé silnou kyselinou, zralým ovocným projevem s citrusy a broskvemi. Vlastně je to jednoduché víno s koncentrovaným ovocným projevem, ale taky perfektně vyvážené, sladké s vynikající kyselinou. Typická mineralita vinice se projevuje jen lehce, je hodně přikrytá koncentrovaným ovocem i vyšším zbytkovým cukrem. Podle etikety 8,5% alkoholu, odhadem 40  gramů zbytkového cukru. Kdybych měl bodovat ve stobodovce, měl bych velký problém – je to na 90 bodů nebo není? Rozhodování mezi 89 a 90 body je jedno z nejtěžších :-) Ale když přihodím na misku vah svěžest a pitelnost, bylo by škoda nedat 91 bodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *