Kabinetní Sylván od Trockene Schmitts

BL P1360444 Flamkuchen

Napadlo mě, že pro podobná vína bych měl zavést rubriku Cheap Thrills, ale některé věci se snáz řeknou anglicky než česky. Na první pokus je nejblíž překlad Laciná radost, ale ještě to není dost dobrý překlad. Veselá chudoba zase není dobrý marketingový slogan :-) Cestou na Moselu jsme se minulý týden stavovali ve franckém Würzburgu na Tarte Flambée, v restauraci u mostu přes Main ho dělají skvělý. Cestou zpátky jsem zastávku ve Würzburgu zamítl a s tím i možnost dokoupit v Randersackeru u Suchých Schmittů famózní milerku. V dubnu jsem přivezl jen jedinou lahev jejich kabinetního Silvaneru a ta by spolu s jejich milerkou určitě stála za zajížďku.  

Pointu prozradím předem – je to sice trochu jednodušší víno, nedoporučoval bych žádnou dlouhou archivaci, ale mladé a svěží s cenou něco přes 8 EUR je to velká radost!

BL P1380128 2017 Silvaner Klassiker Trockene Schmitts

2017 Silvaner Randersacker Pfülben Kabinett trocken, Trockene Schmitts
Klasická francká baňatá placatka čili Bocksbeutel, jednoduchá etiketa se stylizovanou grafikou randersackerských kopců (která mi trvale připomíná jeden opus Josefa Škvoreckého, viz tady). Některé z kopců jsou klasifikované jako Grosses Gewachs a z nedávné degustace druhé poloviny rodinné větve Schmittů, Schmitt’s Kinder, jsem si odnesl dojem, že zrovna Pfülben by mohla být docela zásadní vinice. Nicméně dnešní Silvaner je zařazený v základní řadě Klassiker, takže v podstatě základní víno.

Podle analytik 12,5% alkoholu a 0,4 gramu zbytkového cukru. Ehm, soukromě si myslím, že jsou dobré důvody tyhle údaje na etiketě neuvádět, ale Frankové je naopak cpou všude, i na ceníky (aby z toho posměváček mohl udělat závěr, že čím víc zbytkového cukru, tím vyšší cena :-) Prostě chci říct, že degustovat se má víno, celkový dojem, harmonie odrůdy a původu, ale ne kyselina, cukr a alkohol.

Ve skleničce září světlejší, ale na mladý Sylván slušně plná citronově žlutá barva, na nose osvěžuje travnatá citrusová vůně, z citrusů se postupně klube žluté ovoce a hrozny. V chuti dokonale suché s ostrou, svěží kyselinou, citrusovým projevem a travnatě kořenitým závěrem. Trochu sevřené, málo expresivní, ale dokonale harmonické a pevné jako bambusový kmínek. Podle popisu typický odrůdový Sylván, podle paměti projevem hodně podobný skvělé milerce stejného vinařství. Trochu mě mate jasně definovaná struktura, která mluví proti tomu, co jsem napsal výš o jednoduchosti a doporučení rychle vypít. V každém případě je to v současném stavu jednoduché, svěží a pevné víno s perfektní harmonií. Velká radost!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *