Dva mladé ryzlinky z předchozího textu

BL P1380044 Cedule ET

Procházku po moselských vinicích jsem končil fotkou dvou lahví z ročníku 2017, tak s nimi dnes budu pokračovat. Obě vína pro mě mají symbolický význam. Díky základní jakostce doktora Hermanna z ročníku 2008 jsem v roce 2012 poprvé jel do moselského Ürzigu. Tu lahev mám dodnes vystavenou v kuchyni. Podle údajů na etiketě jsem si gůgloval ubytování – v Erdenu jsem nic nenašel, ale v Ürzigu se nabízelo Weingut Karl Erbes… and the rest is history :-) Erbesovo Spätlese ze starých keřů (Alte Reben) je moje nejoblíbenější víno od Erbesů za šest let, co jejich vína dovážím do ČR. 

BL P1380025 Cedule Dr Hermann na ET

2017 Erdener Treppchen Riesling Kabinett -6-, Dr. Hermann
Moselské kabinety jsou pro mě srdeční záležitost, a ty od Dr. Hermanna tuplem, viz výše. Mají etikety se starou rytinou (nebo stylizovanou fotkou?) zákrutu Mosely mezi Ürzigem a Erdenem. Každoročně se snažím srovnávat a kontrolovat aktuální produkci kabinetů a ty od Dr. Hermanna jsou svého druhu měřítko.

BL P1380120 2 lahve, dobíjení baterek

Současný ročník mi od prvního přivonění evokuje dávnou jakostku 2008 a tehdy překvapivé až šokující dojmy. Je to tam zase! Ve skleničce je hodně plná, zářivá citronově žlutá barva, na nose intenzivní vůně zralých citrusů s lehkými tabákovými a  kvasničními tóny. Při rozmíchání se tabákové vůně mění až na živičnou vozovku (čerstvě položený asfalt) a sugeruje barikový sud – dojmy, které mě před deseti lety úplně iritovaly. Žádný barik tam není, to je jen výrazná mineralita vinice Erdener Treppchen. V chuti následuje další nášup: citrusový ryzlink s krásnou kyselinou a znatelnými kvasničními tóny, celkově hodně lehký a příjemně proměnlivý podle teploty a provzdušnení. Je to neuchopitelná, těžko popsatelná radost, včetně spolehnutí na to, že v něm nacházím podobné složení a strukturu jako v dávném 2008 ET kabinetu. Za mě 91 bodů/100, s takovou koncentrací a strukturou se může vyvíjet dalších deset let.

BL P1380001 Cedule Karl Erbes na ET

2017 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb Alte Reben, Karl Erbes
Horní fotka je z Erdener Treppchen, dole v pozadí je erdenský kemp. Ve skleničce slušně plná citronově žlutá barva, středně intenzivní citrusová vůně, citrony a limetky. V chuti lehké, s výraznou kyselinou a pevným, středně až málo plným ovocným tělem s lehkým minerálním tónem. Svěží, dobře pitelné, s dlouhou minerální dochutí, která připomíná jód. 11,5% alkoholu. Zajímavost: ročník 2017 má stejný zbytkový cukr jako předchozí 2016, ale v puse se tváří jako mnohem sušší. Trochu jsem se obával vyšší koncentrace a zbytkového cukru, protože 2017 je hodně koncentrovaný ročník a Spätlese ze starých keřů bývalo v minulosti hodně plné, ale sedm měsíců v sudu na kvasničních kalech víno pročistilo a dalo mu příjemnou lehkost.  Napoprvé v červenci v Ürzigu 90 bodů / 100, ale je to jen tři týdny po lahvování a víno se ještě bude zlepšovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *