Dva mladé mělnické ryzlinky

Dnes o dvou ryzlincích z mělnického vinařství Kraus. Přestože se už druhým rokem věnuju vlastnímu prodeji moselských ryzlinků, musím bezohledně pochválit mělnickou konkurenci.

P1140154 RR 2013 KRAUS

Ryzlink rýnský 2013, české zemské víno z Vinařství Kraus (i na webu se vinařství distancuje od zatřiďování vín podle přívlastků, proto „jen“ zemská vína)  je po všech stránkách výborné. Má typickou odrůdovou světle žlutou barvu, meruňkovou a medovou vůní trochu připomíná wachauské ryzlinky. Má říznou kyselinu, která dělá ryzlinku čest. Je úplně suché, s citrusovou a meruňkovo-broskvou ovocností, na jazyku ještě nepatrně štípe síra. V chuti minerální podtón a docela dlouhá dochuť. Řízností a mineralitou působí trochu stroze, nejnutkavější přívlastek je čistota. 11,5 alkoholu. Je to mladé víno jako lusk, s výbornou cenou (170 Kč).

S takovou kyselinou by bylo škoda neudělat i polosladkou verzi :o) Popravdě se mi Krausovy polosladké ryzlinky v posledních letech líbily víc než suché. Ryzlink rýnský 2013 polosladký, české zemské víno (Vinařství Kraus) má jen 10% alkoholu, světle žlutou citronovou barvu a vůni citrusů a sušeného ovoce, náznakem i ryzlinkový mokrý hadr. V chuti středně plné, se silnou kyselinou a díky vyššímu zbytkovému cukru i výrazně ovocným projevem. Citrusy, angrešt, meruňky. Je plnější než suchý ryzlink, ale v ročníku 2013 se mi suchá verze líbí víc, díky charakteru a čistotě. Cena 190 Kč, stále výborná.

 

 

5 thoughts on “Dva mladé mělnické ryzlinky

  1. Ano pane domácí, Krausovi ryzlinky jsou opravdu dobré. Ještě by to chtělo vyzkoušet jeho novou „Klamovku“. Ryzlink „déle ležící na kvasinkách“, je opravdu bohatý a plný. Sám jsem otevřel RR pozdní sběr 2012 od Bettinky z Lobkowiczů. Plnost se nekoná. Barva a vůně v pohodě. Kyselinka slabší a jednodušší, ale mineralitky je dostatek. 165,-.

  2. Na Klamovku se chystám (již se chladí) o tomto víkendu, RR Bettinku 2012 si hodlám opatřit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *