Dobrý ryzlink, vynikající cena

Začnu povinným okolkováním, ale pokusím se to zkrátit: v minulosti jsem několikrát psal s nevolí o pěkně zabalených německých ryzlincích, zatříděných jako jakostka (Qualitatswein). Časem se to stalo v Německu běžné, vinaři lahvují jakostky do stejných lahví a se stejnou etiketou jako predikáty, někdy dokonce i s názvem vinice. Nadával jsem na to, protože to mate spotřebitele při nákupu, ale podle zpráv, které ke mně občas dolehnou, se to úspěšně prodává. Kromě toho sám dovážím moselské ryzlinky z vinařství Karl Erbes. Letos poprvé nalahvovali jakostky do sedmiček se standardní ambaláží (dříve šly jakostky vždy do litrovek a byly jasně rozeznatelné). Takže jaksi… moje největší opora v této věci se ztratila. Na jaře jsem sám sebe přesvědčil, že ročník 2020 se Erbesům povedl a suchá jakostka je (v rámci kategorie) vynikající. Přivezl jsem ji, ale s odstupem času se přikláním k tomu, že na mě zapůsobila etiketa a vzhled lahve. Ročník 2020 se sice povedl, ale jakostka není predikát :-) Přesněji řečeno, jakostka je jakostka a predikát je přívlastek…  

Dál o ryzlinku z MAKRO. Poučen četbou vlastních poznámek jsem rozluštil zatřídění a vědomě koupil jakostku. Prinz von Hessen je špičkové vinařství v německém Rheingau s vinicemi u Johannisbergu. Jak už napovídá název, založila ho německá šlechtická rodina a jeho historie sahá až do roku 1957 :-) Když si v hypermarketu koupíte neznámou lahev a následně ji nenajdete na webu vinařství, znamená to (skoro jistě) jedno: je to supermarketová jakostka z nakupovaných hroznů.

Landgraf von Hessen Rheingau Riesling trocken 2020, Prinz von Hessen
Ambaláž je super. Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva, na nose zralé citrusy a žluté ovoce (až do meruněk), svěží a harmonické. V chuti jednoduché s výbornou kyselinou (v roce 2020 velmi nadprůměrnou), lehké, čisté, svěží. Spíš svěží než ovocné, i když citrusy, meruňky a jablka se najdou. Malý zbytkový cukr jen dodává plnost, víno má pěkný závěr jako kousnutí do jádřince málo zralého jablka. Je to lehké, vybalancované, dobře pitelné, ale taky jednoduché. Je to dost dobré? Za 230 kaček (MAKRO) není co řešit. Jako lehké a jednoduché víno na letní zahradu super.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *