Deset roků

Mám rozepsaný hlubokomyslný příspěvek na blog, a jak jsem roztěkaný, pokukuju po kalendáři a přemýšlím o deseti dalších věcech. Datum v kalendáři nakonec zabralo a uvědomil jsem si, že 31. října 2012 jsem přivezl prvních 300 lahví moselských ryzlinků Karl Erbes. Byla toho plná Mazda 626 a bylo to normálně proclené a zdaněné, žádný paš! Ale to podstatné na tom je, že včera to bylo deset roků. Úplně bych na to zapomněl.  

Moc jsem si od tehdy toho nesliboval, ale brzy se ukázalo, že moselské ryzlinky jsou návykové. První zákazníci hned psali o další a další dodávky, první rok jsem přivezl asi 2500 lahví :-) takže ve vinařství s roční produkcí kolem 50 tisíc lahví to neprošlo bez povšimnutí.

Za deset let to byla spousta vína, kupa diplomů a medajlí ze soutěže Prague Wine Trophy, víc než deset pražských degustací se Stefanem Erbesem a skoro dvacet mých návštěv u Mosely.

A hlavně spousta zkušeností, poučení a mnohem podrobnější vhled do toho, jak vzniká špičkové víno. Zrovna o tom píšu v tom zmiňovaném a odloženém článku: jak to, že dvě sousední vinice dávají každý rok každá stylově stejné víno a že ta dvě vína se pokaždé výrazně liší? To mě posunulo mnohem dál, než kam bych se kdy mohl dostat sám.

Letos jsme si užili parádní ročník 2021 s hodně vysokými kyselinami, Parkerův Wine Advocate ohodnotil 17 Erbesových ryzlinků ročníku 2021 v rozmezí 91 až 98 bodů :-) takže dost dobrý. Děkuju za těch deset krásných let a zdravím do Ürzigu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *