Další vápencový ryzlink z Escherndorfu

2014er Riesling Escherndorf Ortswein, Egon Schäffer
Ještě se dobře pamatuju, že jsem byl původně z vína rozpačitý. Líbila se mi čistota, ale neskousl jsem oxidativní projev. Úplně jsem nedokázal poznat, jestli je to oxidativně postavené (udělané, imho není) nebo naoxidované v lahvi (taky ne). Nejspíš víno vznikalo ve velkém sudu s delším ležením na kvasničních kalech, ty kvasnicové projevy se snadno zamění za oxidaci. Podle 18 měsíců starých poznámek se trochu posunulo, oxidativní projevy se prohloubily, a nejspíš jsem k nim náhle tolerantnější.

Podle mých zápisků víno pochází z prvního dovozu od Schaffera v březnu 2018 a poznámky ukazují vysokou barvu, koncentraci a oxidaci. Závěrečné poznámky až do dehtových a živičných chutí. Je to hodně výrazné a ne úplně příjemné… ukazují nespokojenost. Moc nevěřím, že by se víno tak dramaticky změnilo, spíš se mi vytříbily chutě, najednou se mi líbí.

Samo že ryzlink má být řízný, křupavý, a trochu reduktivní nebo aspoň vyvážený. Tohle víno je už od prvního pohledu oxidativní. Zlatavá barva přezrálých jablek, olejová konzistence, vysoká smáčivost… tekuté zlato. Na nose jasně oxidativní nebo naoxidované, přezrálé citrony a jako koření lípa. Mohutná vůně, spíš těžká, vyžadující pozornost. V chuti typická ryzlinková kyselina, zralé citrusy, jablíčka, olej, oxidace. Na druhou stranu perfektní čistota, je to jako jehlan egyptské pyramidy narýsovaný na výkresu. Tráva a bylinky v závěru, styl a snaha o dokonalost. Není to pro každého, jestli máte rádi reduktivní ryzlinky, tak se tomuhle zdaleka vyhněte. Většinou jim taky dávám přednost, ale příležitostně ocením i oxidativní projev. V tomto případě v perfekcionistickém provedení, dokonalé čistotě a s typickou vápencovou stopou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *