Předvánoční ryzlinkové samozásobení, SKB 32

Erdener Treppchen P1070339

Ryzlink je odrůda na celý rok: na jaře je nejlepší mladý a ještě perlivý, na podzim a v zimě se bavím staršími ročníky. Je to univerzální víno v tom, že nepotřebujete žádnou zvláštní příležitost, hodí se vždycky (a nemívá drtivou cenu). K tomu, abych vyhlásil předvánoční ryzlinkové bedýnky už v říjnu ale zvláštní důvod mám: když jsem nedávno tady psal o Erdenských Schůdcích z ročníku 2010, myslel jsem, že je to poslední ohlédnutí za zmizelým vínem. Minulý týden mi vinař Stefan Erbes řekl, že má ještě 60 lahví na prodej (a k tomu kabinet 2007). Proto jsem vyhlásil ryzlinkovou mobilizaci, abych víno odvezl dřív, než to udělá někdo jiný. Letos budeme mít ryzlinky na vánoce včas :o)

P1140644 Traktorista na ET

O moselském vinařství Karl Erbes, pravokořených vinicích i o lednové návštěvě Stefana Erbese v Praze jsem toho už na blogu napsal dost, dokonce i o samotné vinici Erdener Treppchen: vinice je pojmenovaná podle prahů (schodů), které do ní vytesali někdy ve starověku, v době kolem počátku našeho letopočtu – vinařství na Moselu totiž přinesly římské legie. Schůdky proto, aby se tam vůbec mohli pohybovat, protože vinice je extrémně svažitá a břidlice klouže. Sklon vinice ukazovalo i video, které natočila moje desetiletá dcera při květnové návštěvě. A teď seznam vín pro letošní ryzlinkové vánoce:

P1150213 Stefan Erbes

1. 2010 Erdener Treppchen Riesling Spätlese halbtrocken, (320 Kč). Už jsem to vyzradil v úvodu: vinice dává extrémně minerální, břidlicová vína, a ještě v lednu byl tenhle ryzlink až nepříjemně kamenitý. V říjnu ukazuje plnou nazrálou žlutou barvu, medovou vůni s voskem a mineralitou. V chuti má překvapivě jemnou kyselinu, medovost, je plný a kulatý, lehký (jedenácti procenty alkoholu), zřetelně herbální a pitelný. Možná skutečně piju vína příliš mladá, v tomhle případě je víno v dosud nejlepší formě, krása!

2. 2008 Erdener Treppchen Riesling kabinett, (270 Kč). Chtěl jsem nějaký starší ryzlink pro srovnání, tak klasický kabinet.

P1120420 Hrozen nad Moselou

3. 2007 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett, (270 Kč). A rovnou ještě o rok zpátky, aby bylo co srovnávat. Před rokem byl ve vánočních bedýnkách ročník 2008 a byl výborný.

4. 2012 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken, (320 Kč). Suchá verze ryzlinku z Erdener Treppchen v pozdním sběru. Klasický ročník, kterému čas ubírá na drsnosti a ohlazuje projev.

5. 2013 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese Alte Reben, (330 Kč). Zatím poslední ročník feinherbu z Ürzigu pomalu vyzrává do krásy. Na ryzlinkovém kole soutěže Prague Wine Trophy dostal zlatou medaili a 88 bodů. Podle analytik je to feinherb, působí ale spíš jako suchý.

P1170634 2013 UW SP trocken

6. 2013 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken, (320 Kč). Když jsem v září jásal nad Novými trofejemi pro Komunitní bedýnky, nesmlčel jsem, že porota mezinárodní soutěže tohle vína zadupala s pouhými 81 body a slíbil jsem ho předvést v příštích bedýnkách. Co se slíbí, to se splní, jak říkají moje děti :o) Je to plnotučný ryzlink školený až do května na jemných kvasničních kalech, žádná citronová minerálka, ale opačný pól – poctivé víno vyrobené po starodávném způsobu. Měl jsem zatím jedinou lahev, ale soukromě jsem hodnotil za 90 bodů. Jasně že se můžu splést, ale posuďte sami. Od toho tady komunitní Bedýnky jsou.

A teď něco extra. Zkušení účastníci už vědí, že si mohou soukromě objednávat některá vína navíc, a už v létě se někteří sháněli po novém sektu. Ten se mi do základní bedýnky nevešel, ale určitě ho chci přivézt (a můžete si ho objednat zvlášť). Jestli si budete chtít před vánočními svátky zautrácet, připravil jsem i moselskou luxusní půl-bedýnku:

P1170776 2012 SEKT trocken ERBES

1. 2012 Ürziger Würzgarten Riesling Sekt trocken (390 Kč) je suchý sekt z klasického ročníku, což tentokrát znamená hlavně dobrou kyselinu a výrazně suchý projev, nesený citrusy a mineralitou. Psal jsem o něm v srpnu tady.

P1130724 2010 Auslese xx

2. 2010 Ürziger Würzgarten Riesling Auslese** (665 Kč) – psal jsem o něm tady a potom tady, když dostal na mezinárodní soutěži 94 bodů. Velký botrytický slaďák a samozřejmě velmi omezený počet lahví.

P1130315 Stefan Pouring

3. 2012 Ürziger Würzgarten Riesling feinherb (390 Kč) aneb čerstvá velká zlatá medaile a 90 bodů na Prague Wine Trophy 2014. Když už jsem potměšile napsal o suchém ryzlinku 2013, že „to není žádná citronová minerálka,“ tak tohle je právě ono, citronová minerálka ve špičkovém provedení, s koncentrovaným minerálním projevem starých pravokořených vinic. Bohužel, stejně jako nahoře: velmi omezený počet lahví.

Když to shrnu, nabízím před vánoci základní šestku moselských ryzlinků (od kabinetu 2007 a 2008 přes nazrálý pozdní sběr 2010 až po nová vína z ročníku 2013, kromě kabinetů samá sucá nebo skoro-suchá vína) za 1 830 Kč a luxusní půlbedýnku za 1445 Kč. Pokud jde o pravidelný booklet o vínech, který už po tři vydání přikládám k bedýnce pro lepší orientaci účastrníků, tak booklet bude – jestli se nic nezhatí, jestli dostanu podklady včas a jestli všechno všecinko zase klapne, tak booklety budou a budou v ceně, Jinak nebudne nic čili česky nechte se překvapit.

P1130146 Foto s Erbesy copy

Distribuce proběhne zase Uloženkou (dnes už se spoustou výdejních míst od Šumavy k Tatrám, koukněte na seznam poboček tady. Kdo nemáte Uloženku v dosahu, můžete si připlatit 160 Kč za doručení Českou Poštou). Budu zase (jako vždycky) vybírat zálohy předem, ale chtěl bych vína přivézt a rozeslat je nejpozději v týdnu po 10. listopadu, abychom se vyhnuli předvánočním frontám. Přihlásit se můžete tady!

Těším se, že se zase přidá co nejvíc tradičních účastníků, ale uvítám i nová a dosud neznámá  jména! Těším se na vás!

One thought on “Předvánoční ryzlinkové samozásobení, SKB 32

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *