Česká večerka

P1180210 Krajina Porta Bohemica

Dnešní příspěvek bude ze dvou nesouvisejích půlek : cestou domů z páteční návštěvy v Žernosekách jsem na kraji Litoměřic zastavil u chodníku a koupil dětem kilo modrých hroznů. Bylo to na místě krajně nevhodném k parkování, rychle jsem zaplatil a odjel, abych nezpůsobil dopravní nehodu. Hned v autě jsme si s dcerou uzobli kuličku a já strnul. Málo cukru, liščina a lesní jahody, copak to asi je? Moje blbost, že jsem hrozny koupil bez ochutnání, ale jestli někdo chcete ochutnat Charvát, Bago nebo jiný americký hybrid, hrozny můžete koupit v Litoměřicích :o) Když jsem měl před mnoha lety Charvát ve slepých bedýnkách, zjistil jsem, že pro většinu Čechů (nemoraváků) je to neznámá věc, protože víno z Charvátu je velká podpultovka. Dál už to bude o něčem jiném :o)         

P1180244 VČR 2013 Porta Bohemica

Veltlínské červené rané 2013 kabinetní, Porta Bohemica

Už přes zelené sklo lahve opalizuje, ve skleničce výrazná citronová barva, evidentně bez filtrace. Ve vůni herbální, plné až dosladka, vyzrále ovocné. V chuti suché s pěknou kyselinou, komplexní v chuti. Projev není vyhraněně ovocný, popravdě se v něm pere ostrá kyselina s vyzrálým ovocem v těle a díky tomu kontrapunktu mám dojem, že se chuť v závěru mění a rychle se ztrácí, ale původní tělo s vyzrálým ovocem a lehkou mineralitou zůstává na patře docela dlouho. Je to trochu oříšek, protože víno je zřejmě připraveno s kratší macerací na slupkách před kvašením, ale vyzrávalo v nerezovém tanku a podle chuťových dojmů bych ho určitě neřadil mezi oxidativní vína. Druhý den je víno mnohem kulatější a klidnější.

P1180200 Svatoš kovbojský

Na horní fotce vinař Aleš Svatoš. Dostat tuhle Večerku naslepo k hodnocení, asi bych moc bodů nedal, ale večerní popíjení celé lahve je docela jiná disciplina a s tímhle vínem mi jde skvěle. Láká k napití, proměnlivost chuti vábí ke zkoumání, a i když jsem stále zdrženlivý a nerozhodný, pokud jde o hodnocení ve stobodovce, víno z lahve utěšeně mizí. Nepodceňujte víno jen proto, že se dobře pije! (psal jsem už tady.) Takže navzdory minoritní (a měl jsem zato, že v Čechách nevysazované) odrůdě skončím sice bez bodového skóre, ale s velkým doporučením. Nic pro milovníky jednoduchých supermarketových vín, víno se ani vzdáleně nepodobá mezinárodním odrůdám a nebude konvenovat většinovému vkusu. Přesto si myslím, že ho s potěšením vypijí i přívrženci přímočarých supermarketovek – pro ty, kdo sjíždějí dospělá a autentická vína, to spadne do velmi žádané kategorie „chlastací víno.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *