Bourgogne Pinot Gris

P1240223 Cote St Jacques

Omlouvám se za bleskovsky matoucí, zavádějící titulek, ale i tak lze etiketu číst. Kdybych dostal korunu pokaždé, kdy jsem napsal a někdo si přečetl, že Burgundsko = Chardonnay a Pinot Noir, mohl bych teď odjet na pěknou dovolenou :o) Samozřejmě jsem to často rozváděl, že v Burgundsku najdete taky odrůdy Aligoté a Sauvignon Blanc (malá apelace Sauvignon Saint-Bris v Chablis) a dá se taky argumentovat, že na některých vinicích (například v Savigny-les-Beaune) roste naprosto legálně Pinot Blanc (a možná i další odrůdové mutace, biologové vám řeknou, že monokultury tíhnou k mutacím a když projdete rozsáhlejší vinici se sto let starou výsadbou, poroste tam nejspíš spousta odrůd, které nikdo nevysadil :-) Ale základem burgundského vinařství je 650 let starý dekret Filipa Smělého, kterým z vinic vykázal odrůdu Gamay a ponechal jen Chardonnay a Pinot Noir. A potom, zrovna když jsem v Burgundsku na výletě už podesáté, najdu v supermerkáči poblíž Chalonu tuhle láhev a zírám jako tele. Bourgogne AOC a odrůda Pinot Gris. Co teď?  

Odpověď jsem nakonec našel na webu BIVB, přestože hledání výrazu „Pinot Gris“ nedalo žádný výsledek. Je nutné číst správně etiketu, a tady je klíčový údaj apelace: Bourgogne Côte Saint Jacques. Regionální apelace, která leží v burgundském regionu Chablis a Auxerrois a kromě ostatních typických odrůd je tam povolený i Pinot Gris a Cot čili Malbec.

P1240192 Cote St Jacques 2014

Bourgogne Côte Saint Jacques 2014 AOC Pinot Gris, Alain et Julien Vignot

Světlloučká růžová barva, ani ne dost rosé, spíš jako když rychle vylisujete Pinot Noir. Vůně jemná, svěže ovocná, pinotová a minerální. V chuti svěží, lehké, s pěknou kyselinou a lehkým až středně plným tělem, lehce do citrusů. Příjemně ovocité a svádivě pitelné. Nízkých 12,5% alkoholu chválím, i podle docela svěží kyseliny bych hádal na brzkou sklizeň. Sympatické víno na pití bez okázalosti nebo větších ambicí, přesto sebevědomé a dobře udělané. Cena odpovídá (myslím, že to byla supermarketová klasika, 6-8 EUR). Pro mě trochu překvapení, že vedle alsaského šeďáku a trochu zprofanovaného severoitalského Pinotu Grigio existuje další svébytná verze téhle odrůdy. Ve stobodovce OIV 87 bodů.

Tak nejen Chardonnay a Pinot Noir, ale i Pinot Gris. Burgundský Malbec ještě budu muset hledat…

Naopak čtenáři, kteří si koupili aktuální šumivé bedýnky, nemusí v současných horkách hledat osvěžení. Přihlaste se a naslouchejte šumu!

2 thoughts on “Bourgogne Pinot Gris

  1. Malbec ze severu Burgundska? Ten by zde dozrál tak jednou za desetiletí, pokud vůbec.
    Pokud se odvoláváte na informace ze stránky http://www.vins-bourgogne.fr/nos-vins-nos-terroirs/tous-les-bourgognes/bourgogne-cote-saint-jacques,2378,9172.html?&args=Y29tcF9pZD0xMzg2JmFjdGlvbj12aWV3RmljaGUmaWQ9MjM1Jnw%3D, tak tam čtu něco jiného: „Ce beau versant était jadis planté en Pinot Noir (…) et de Cot (Malbec, …)“; jadis = kdysi, tzn. řeč je o blíže nespecifikované minulosti; v současnosti je z červených odrůd zmiňován pouze Pinot noir: „car si l’on produit aujourd’hui du Bourgogne Côte Saint-Jacques en rouge (Pinot Noir)…“.

    1. Děkuju za opravu, jsem poctěný, že to někdo čte tak podrobně! A omlouvám se, vzal jsem to šmahem. Asi z úlevy, že jsem se dobral existence Pinotu Gris jsem nepřeložil přesně nuance Malbecu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *