Vermentino s ráčkem

BL P1330928 Aragiosta

Supermarketový lacák, pro který mám velikou slabost už od první dovolené v Toskánsku v roce 2003. Je všude dostupný a levný, minulý týden ve Valdobbiadene za 5,80 EUR. Nenechá vás na pochybách ohledně párování s jídlem – ryby a mořské plody, nepřehlédnutelnou červenou langustu má na etiketě.  

74f581867b_49392696_o2

Jedním z určujících zážitků mého vztahu k Itálii byla první večeře v toskánském San Vincenzu v roce 2007. Hned po příjezdu autem a nastěhování do pronajatého bytu jsme vyrazili na pozdní večeři. Číšník se v deset večer tvářil otráveně na barbarskou rodinu, která nemluví italsky. Manželka si jako předkrm objednala carpaccio z lososa a číšník se zeptal, co k pití? Řekl jsem mu, že jsem v lístku viděl místní neznámé Vermentino, lahev za 8 EUR, a když máme lososa, tak bysme to zkusili. Číšník se rozzářil, narovnal se, začal se usmívat a vykřikoval, že to je výborná volba a že ho život začal zase bavit. Otrávený výraz zmizel, chodil nás obsluhovat se zjevnou radostí. I v malé italské restauraci se někdy vyplatí vědět něco o víně.

Risotto 2009

Při nákupu Aragosty jsem zase udělal školáckou chybu, kterou jsem popisoval už v květnu tady. Při posledním nákupu před odjezdem jsem doháněl poslední resty, nakoupil jsem prosciutto a Salsicciu (kilo za 6,66 EUR, cha!), rajčata, melouny cantaloupe (v Čechách jsem ještě nikdy nekoupil zralý cantaloupe, italské jsou prostě jiné) a při té radosti jsem se tak uvolnil, že jsem popadl jednu lahev Aragosty, aniž bych zkontroloval ročník. Tak mám zase 2015, přestože už je určitě na trhu nový ročník 2016. Naštěstí to nedopadlo tak špatně jako v dubnu při nákupu Vernaccie.

BL P1330916 Aragosta

Aragosta Vermentino dí Sardegna 2015, Cantina Santa Maria La Palma
Světlá žlutá citronová barva se zelenkavým podtónem, barva nedozrálých citronů :-) Ve vůni jemně květiny a žluté ovoce, citrusy a minerální stopa. V chuti svěží s citrusovým nástupem, úplně suché, lehké, ovocité, s jemně nahořklým minerálním závěrem. 13% alkoholu, v chuti je to tak na hranici, kdy mě alkohol ještě neruší. Předpokládám, že nový ročník bude mít víc svěžesti a míň těla, ale 2015 má ještě svěžesti dost a nikterak netrpím. Je to jednoduché a levné víno k jídlu, ale v téhle podceńované kategorii je to (pro mě) špička s parádním poměrem kvality a ceny. Bodové hodnocení tentokrát nedám, nejsem objektivní. Určitě jsem zaujatý, bez Aragosty a Vermentina od Sella e Mosca se neobešla snad žádná z mých italských dovolených. Určitě bych úplně nezanevřel na poctivě řemeslně udělaná vína malých vinařů, ale kdyby v domácích supermarketech bylo pár podobných pevných jistot za cca 150 kaček, byl by můj život mnohem radostnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *