Prosecco Il Follo

BL IMG_20170803_090633 Il Follo

S panem Folladorem jsem se poprvé potkal na podzim roku 2013 na degustaci v italské Peschieře del Garda. Minulý týden jsem zajel do vinařství a koupil víno od jeho sestry Marie. Pojal jsem to jako propagační cestu do Valdobbiadene s tím, že udělám pár fotek a poprvé se podívám do dalšího regionu, kde se dělá zajímavý sekt.  

BL IMG_20170803_091435 Prosecco Selfie OK

K Proseccu mám komplikovaný vztah. Za základní a důležitou vlastnost považuju jeho cenu. Baví mě Prosecco v tropických teplotách u bazénu v Itálii v ceně 5-6 EUR. Při ceně přes 25 EUR, kterou dosahují Cru Prosecco, se už víno dostává do přímé konkurence s Champagne, a Champagne je prostě vyšší váhová kategorie. Popravdě i dobrý Crémant z Alsaska nebo Burgundska už je jiná váhová kategorie. Ideální Prosecco pro mě bylo to, o kterém psal tady: rozlévané v pizzerii, čtvrtlitrový džbánek za 2,5 EUR. To je ideální poměr ceny a výkonu.

BL P1330876 Prosecco krajina

Aby to bylo složitější, tak Prosecco v ceně pod šest EUR bývá prakticky jen průmyslový výrobek velkých vinařsttví. Nic takového, k čemu obecně tíhnu – malé rodinné podniky by se neuživily prodejem vína pod pět EUR včetně spotřební daně a DPH. Takže když to shrnu, Prosecco je pro mě letní hřích, a jeho stoupající prodej je pro mě víc společenský trend než argument o kvalitě. Vlastně mě nejvíc láká samotný region. Propagační fotky vinařství ukazují zvlněnou krajinu s vinicemi a majestátní Alpy v pozadí. Krajinu nespálenou sluncem, živou a přitažlivou, navíc blízkou při cestě autem. Super místo na dovolenou :-)

FB P1330897 3x Il Follo

Prosecco Valdobbiadene DOCG Villa Luigia Millesimato brut
Jak říká denominace, jde o hrozny odrůdy Glera z Valdobbiadene. Sklizeň na přelomu září a října, jemně lisované. Vyrobeno metodou Charmat, s fermentací v nerezových tancích. Výrobce doporučuje vypít do roka od lahvování. Honosná rozšířená lahev i etiketa, ve skleničce světlá citronově žlutá barva se zelenkavým odstínem. Slušné perlení. Na nose bílé broskve a jablko, trochu letní louka. V chuti lehké, vyvážené , jablíčkové a broskvové, s oříškovým závěrem i dochutí. Hodně ohlazené, jemné, ale taky bez velkého vzrušení. Jako doprovod k jídlu výborné, jen s cenou nejsem úplně spokojený…

3 thoughts on “Prosecco Il Follo

  1. S hodnocením Millesimata souhlasím. Ovšem pokud byste zajel kousek za Valdobbiàdene, do údolí Santo Stefano di Valdobbiàdene, tak výborné Prosecco má Col Vetoraz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *