Velký Morgon

Občasné pauzy na blogu bývají důsledkem lenosti virtuálního pana Skleničky, ale za sníženou frekvencí nových textů v prosinci a v lednu můžou vleklé zdravotní potíže. Ani jsem nezapíjel volební výsledky, protože se jako kůň před dostihem dopuju práškama, které se výslovně nesnášejí s alkoholem. S blížící se objednávkou Beaujolais z Durette přišla výroční záminka k otevření lahve od Mee Godard, takže jsem prášky vysadil a otevřel její Morgon. Je to ročník 2015 a už začíná být v ideální formě k pití.  

Byl jsem ve vinařství v únoru 2017 a viděl jsem v něm vycházející hvězdu Beaujolais. Jak by ne, když Francouzka korejského původu Mee Godard koupila vinice roku 2013 a někdy v letech 2018 nebo 19 už dosáhla na dvě hvězdy (ze tří možných) ve vinařské ročence Revue du Vin de France. Už tehdy měla dost vysoko nastavené ceny a obávám se, že vývoj v posledním roce na tom nic nezmění. Obecně ceny vína stoupají a Francie tenhle trend táhne. Rád bych měl víc Skleničkových bedýnek z Francie, ale zatím to vypadá jen na Beaujolais z Durette :-)

Morgon Grand Cras 2015, Mee Godard
Těžší burgundská lahev a poctivý dlouhý celokorek. Ve skleničce je tmavě rudá, až kávová barva s fialovým okrajem, na nose staré dobré fialky, červené ovoce a pečená zelenina (to je návrh k párování s jídlem), trochu sušených bylinek. Intenzivní a přímo masité (další návrh na párování). V chuti je to s ohledem na beaujolaiský původ poměrně robustní, plné, seriózní. Slušná kyselina, višňový nástup ovoce, zralé blumy, kořenitě minerální závěr. 14,3% alkoholu, za sebe bych hádal, že alespoň část vína byla v sudu (při mé návštěvě paní Godard na sudy upozorňovala). Sametové taniny a harmonický průběh chuti. Vlastně mám rád lehčí, řidčí a víc „chlastací“ Beaujolais, klidně bez sudu, jaké dělají v Durette, ale tohle serióznější pití se mi moc líbí. Hádám, že víno je postavené na starých výsadbách a koncentrované surovině a na tom, že v Beaujolais jsou tyhle staré vinice lacinější a dostupnější než jinde. A samozřejmě je to víno vyrobené (včetně barikových sudů) na delší archivaci, Morgon Grand Cras se teď právě dostává do formy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *