Sylván a ryzlink z franckého Röttingenu

Předem veliký dík účastníkům aktuální francké koronavirové bedýnky! Bral jsem to od počátku jako soukromou vzpouru proti karanténě, zákazu vycházení a blbým kecům o hranicích zavřených na dva roky (pan prezident teď doporučil jen rok, děkujeme!). Můj dopravce mi rozmlouval víno z Itálie, ale přimlouval se za Německo (žádný problém!), což se dokonale potvrdilo. Až při psaní textu jsem si vzpomněl na starý spirituál We Shall Overcome, ze kterého (zřejmě) i naše věrchuška odvodila hashtag #spolecnetodokazeme nebotaknějak. Zkušenost posledních čtyř týdnů učí, že společně to dokážeme, ale jedině jaksi… vládě navzdory, včetně kurzovního lístku jako na houpačce.  

Omlouvám se za příiš dlouhý a dobově poplatný úvod, vlastně jsem jen chtěl zvěstovat, že malá zásilka sylvánského zeleného a ryzlinků z franckého Röttingenu z vinařství Hofmann právě přijela. Namísto původně ohlášeného kabinetního ryzlinku 2019 z Röttinger Feuerstein jsem musel vzít 2018. Normálně bych to rozhodl sám, ale většina účastníků objednala po třech lahvích, takže jsem se zeptal. Všichni s jednou vyjímkou byli pro výměnu (chceme cokoli co naruší nudu v karanténě, některé odpovědi byly celkem jasné :-) Pro mě aktuálně zbývá už jen aby Šandera začal sklízet chřest. Pokud jde o víno, jsem připraven. Až (jestli) se (mi) otevřou hranice, budu strašně zvědavej na původní 2019 Riesling kabinett, měl by se lahvovat v půlce května.

2018 Riesling kabinett Röttinger Feuerstein trocken, Weingut Hofmann
Aneb víno, na kterém to málem ztroskotalo, ale nakonec prošlo. Jürgen Hofmann mi poslal technikálie: 7 gramů kyseliny, 7,8 gramu cukru a 12% alkoholu. Po třech letech co ho znám jsem se rozhodl spolehnout se na něj a koupil, a nebylo to úplně špatně :-) Bledá, citronově žlutá barva, příjemná a vyrovnaná vůně se zralými citrusy až do nasládlých tónů. Po rozmíchání zralé žluté ovoce, ale všechno bezpečně bez přezrálosti. V chuti pěkný nástup kyseliny, zralé citrusy, svěžest až do perličky. Poměrně tělnaté (na kabinetní ryzlink) a projevem víc dosladka, než bych chtěl, ale mám podezření, že to vše dělá spíš 12% alkoholu než zbytkový cukr. Je to až trochu bonbonové, ale zároveň podle mých vzpomínek docela odpovídající křemenitému podloží (jen v tomto ročníku plnější než jindy). Jasně, že bych radši měl ryzlink s ostřejší kyselinou a tenčím tělem, ale typickou franckou čistotu to má a je to povedené víno. Za mě je to čisté, kultivované a dobře pitelné. Kdyby se EURO vrátilo k pětadvaceti kačkám, ani bych nemusel přemýšlet o poměru ceny a výkonu.

2019 Silvaner kabinett Röttinger Feuerstein trocken, Weingut Hofmann
První poznámky hned po vyložení z náklaďáku. Jednoduchá burgundská lahev se šroubovacím uzávěrem, jednoduchá etiketa (až příliš jednoduchá). Ve skleničce světloučká žlutá barva, citronová se zelenkavým odstínem. Na nose typicky odrůdové, svěží citrusy a tráva, geniálně sladěné, lehké a čisté. V chuti podobně, limetky a citrony, v puse zralejší než na nose, až bych hádal na maličký zbytek cukru (bonbony v závěru). Hravá kyselina a místo kořenité tečky, typické pro sylván, se závěr jen rozplyne v lehce minerálním tónu, připomínajícím sylvány z vápencových vinic. Lehké s 12% alkoholu, čisté, svěží, krásně pitelné, výborné.

One thought on “Sylván a ryzlink z franckého Röttingenu

  1. Jako dovozci mi to nikdo nemusí věřit, ale s druhou lahví přišla ještě větší radost a jistota, že Hofmannův Silvaner kabinett je geniální. Je to lehké a jemné, nic pro ty, kdo věří, že víc chuti znamená lepší víno :-) ale i tak je chuti dost na to, aby bylo vynikající. Dnes se zeleným pestem z medvědího česneku, ale zítra nebo pozítří už prosím hostínský chřest!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *