Schmitz – Bergweiler, ryzlinky z Bernkastelu

IMG_20180707_123615

Ještě jednou moselské ryzlinky a několik poznámek o vínech bernastelského vinařství Schmitz – Bergweiler. Dostal jsem se k nim náhodou. Minulý týden jsem měl v Praze program se Stefanem Erbesem (jehož vína už šest let dovážím) a Stefan s sebou přivezl kamaráda Jürgena Schmitze. Řekl jsem si o vzorky a Jürgen je přivezl. Jürgen Schmitz pochází z Ürzigu (proto tratě na Ürziger Würzgarten a Erdener Treppchen), ale vinařství samo sídlí v Benkastelu (proto tratě Bernkasteler Graben a Badstube). Zaujal mě důraz na suchá vína a hlavně netypické suché kabinety, proto ten výběr vín.  

BL P1400344 2x Schmitz B

2017 Alte Reben Riesling trocken
Ve skleničce plnější jiskrná citronově žlutá barva, na nose výraznější aromatika citrusů, meruněk a akátového květu. V chuti německy suché (= s malým zbytkovým cukrem, který dodává plnost), s drobnou perličkou rozpuštěného kysličníku uhličitého, pěknou kyselinou a zralejším citrusovým projevem. Jemně minerální závěr. Spíš krátké, se slušnou koncentrací, ale s napůl selským projevem. Druhý den působí docela čistě, díky suchému projevu působí o třídu lepší než první den.

2017 Blauschiefer Riesling halbtrocken
Poznámky o vzhledu totožné, ve vůni zralé ovoce, citrusy a meruňky, ale bez čistoty. V chuti dobrý nástup kyseliny, citrusy, zřetelný zbytkový cukr dodává plnější tělo, ale je dobře vyvážený kyselinou. Přesto je to jednoduché, středně dlouhé, dobře vyvážené, ale… obyčejné, bez ambicí. Typická jakostka určená do restaurací.

BL P1400163 Jurgen tasting

2017 Bernkasteler Graben Riesling Kabinett halbtrocken
Po dvou jakostkách konečně víno s vyššími ambicemi. S odkrytou etiketou je to snadné, ale doufám, že bych to rozlišil i naslepo. Jakostkám chyběla jemnost, kabinet má mnohem čistší projev, větší koncentraci a patrnou jemnost.

Vzhled je trochu netypický, ale v souladu s předchozími víny. Výrazná až nazrálá zlatožlutá barva, na nose hodně zralé citrusy a žluté ovoce. V chuti slušná harmonie, hodně zralý až přezrálý ovocný projev (tomu odpovídá i 11,5% alkoholu), citrusy, blumy a trochu do jablek (až štrůdl). Pěkná kyselina a dobrá rovnováha kyseliny s malým zbytkovým cukrem (odhadem pod 15 gramů). Čisté, ušlechtilé ve smyslu fine wine, typický německý ryzlink.

BL P1400209 ve skladu

2017 Bernkasteler Badstube Riesling Kabinett trocken
11% alkoholu a suchý, na Mosele trochu bílá vrána. Ale vyžádal jsem si záměrně právě suché kabinety, protože vím, že po nich spousta lidí bůhvíproč touží. Ryzlink je dokonale v souladu s předchozími, silnější, plnější žlutá barva a drobné perlení na stěnách sklenky. Ve vůni je hodně štědrý s jemnými citrusy a meruňkovými aromaty, skoro neznatelný mydlinkový podtón. V chuti tenké (jak jinak), s pěknou kyselinou, citrony a limetky, časem s provzdušněním i jablka, a lehký minerální tón. Je to jednoduché, ale taky jemné, docela čisté a dobře pitelné. Středně dlouhé, příjemné, a z dnešních čtyř ryzlinků za mě nejlepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *