První okus nového moselského ročníku 2014

P1000333 Urzig z vinice, Erbesova fotka

Zatímco se v Moskvě se předváděly nové tanky a rakety, oslavili jsme ve skromnějších podmínkách, ale se stejným odhodláním výročí konce války na zahradě ochutnávkou nového ročníku moselských ryzlinků ürzigského vinařství Weingut Karl Erbes. Už loni jsem psal, že z několika lahví nejde dělat velké závěry, přesto se pokusím něco vydedukovat.    

P1210263 RYZLINKY NA ZAHRADĚ

Vína jsou podobná předchozímu ročníku, blíží se mu především koncentrací, ale jsou o poznání jemnější. Něco naznačují už datumy loňské a letošní ochutnávky a tím i lahvování. Letos jsem dostal vzorky o měsíc později. Podle vyzrálosti některých vín hádám, že se vinař chtěl vyhnout přezrálosti hroznů a sklízel raději o pár dnů dříve, a naopak s lahvováním počkal. Dalo by se říct, že měl lehkou ruku. Kdo má rád ve víně všeho hodně, tomu bude víc vyhovovat předchozí ročník 2013. Kdo hledá harmonii a jemnost, najde jí víc v ročníku 2014.

P1210292 2014 ET trocken

2014 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken. 12% alkoholu. Nejsušší ryzlink zmizel nejdříve, ale asi za to mohl fakt, že loni jsem ho vůbec nedostal: německý hotelový řetězec ho koupil všechen rovnou z lahvovací linky. Letos světlá až vodová citronová barva, jemná citronovo-květinová vůně s lehkým minerálním tónem. V chuti suché, svěží až do počáteční perličky na jazyku, ostřejší kyselina a lehce citrusová ovocná linka. Zprvu zavřené, potřebuje čas, s provzdušněním se objeví vyzrálejší ovocné tóny a minerální tóny v závěru, které jdou až doslana.

P1210314 2014 UW SP trocken

2014 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken. 12,5% alkoholu.O chlup silnější citronová barva, citrusovo lipový nos. V chuti suché, s pěknou kyselinou, výrazně expresivnější a plnější než předchůdce z Erdener Treppchen, ovocnou linkou i důrazným kořením. Svěžest, lehkost, ale nejlepší pojmenování je hravost. Na tom je dobře vidět rozdíl proti předchozímu ročníku. Slušně plný ovocný ryzlink, zatím hodně sevřený, ale s velkým potenciálem do budoucnosti.

P1210283 2014 ET HT

2014 Erdener Treppchen Riesling Spätlese halbtrocken. 12% alkoholu. Světlá citronová barva, lehká vůně citrusů a květin. V chuti svěží se silnou perličkou na začátku, plnější cukrem, dokonale vyváženým kyselinou. Poměrně rychle odezní, ale už v těle se prosazuje lehký minerální tón, který se přenáší i do závěru a dochuti. Náznakově kvasnicové tóny. V dřívějších ročnících Erdener Treppchen se mi někdy mineralita zdála až příliš důrazná, tentokrát je příjemnější a jemná. Nebo jsem si zvykl :o) Zase si myslím, že chuť bude mnohem expresivnější po půlroce v lahvi.

P1210271 2014 Kabinett feinherb

2014 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett feinherb „Vom Roten Schiefer.“ 10% alkoholu. Jediné víno se šroubovacím uzávěrem. Světloučká citronová barva, důraznější květinovo-citronová až hroznová vůně. V chuti s dobrým počátečním atakem kyselin a zároveň plnější cukrem, výrazně ovocné až nabušené, i po několika hodinách stále svěží, ovocité, minerální. Jasně nejpopulárnější volba, víno k žehlení.

P1210286 2014 UW Alte Reben

2014 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese Alte Reben feinherb. 10,5% alkoholu. Dospělejší a lahodnější verze předchozího kabinetu, podle mých poznámek zřetelně o třídu výš v jemnosti a harmonii, ale tuším, co by mi řekl vinař: stejné víno, jen jsme sbírali hrozny o dva týdny později :o) Světlá citronová barva, plná ovocná vůně s citrusy a žlutým ovocem. V chuti svěží s dobrou kyselinou, vyzrálé ovoce (citrusy až do grepů a žluté ovoce), strukturované, harmonické, komplexní. Tohle víno se v minulých ročnících různě přejmenovávalo (původně jen feinherb, loni zase jen Alte Reben), ale vždycky to byl můj favorit. Letošní verze působí trochu sladčeji, ale hádám na vysoký bezcukerný extrakt (analytiky zatím nemám).

P1210301 2014 UW KAB copy

2014 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett.  8,5% alkoholu. Barva světlá citronovka, bublinky na stěnách sklenice. Těžší nasládlá citrusová vůně, v chuti jde i druhý den do perličky. Svěží, plná ovocná chuť s vyšším zbytkovým cukrem, vyváženým silnou kyselinou. Loňská verze dostala 91 bodů u Roberta Parkera díky koncentraci a bohaté, široce rozkročené chuti. Letos tipuju zase na spontánní kvašení, ale koncentrace zatím není tak vysoká jako loni. Bude zajímavé to zkontrolovat před Vánoci.

P1210306 2014 1991 Spatlese

2014 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese. 8,5% alkoholu. Spätlese bez dalšího údaje o zbytkovém cukru znamená „tak sladké jak jen to jde“ a Erbesovi tak připravují ryzlinky určené k delší archivaci. Delší archivace v tomto případě znamená 20 roků a víc, jak se mohli přesvědčit čtenáři, kteří v uplynulých dvou letech ochutnávali 1991 Erdener Treppchen Spätlese.  Barva je středně plná citronová, vůně komplexní ovocná s převažujícími hroznovými aromaty, druhý den s nepatrným mydlinkovým tónem. V chuti výrazně ovocný projev zralých hroznů, hodně sladké s pěknou kyselinou. Typická kořenitost nebo mineralita se prosazují jen minimálně a vlastně je to zvrhlost pít víno už teď, ale je to zábavná zvrhlost.

P1140558 Anička a břidlice

(Na ilustrační fotce moje dcera na hranici mezi sousedícími vinicemi Ürziger Würzgarten a Erdener Treppchen.) Seděli jsme s víny na zahradě od časného odpoledne, a když jsme je všechna prošli, přidal se k nám Karel Hejduk z mělnického vinařství Kraus. Prošli jsme to s ním podruhé a bylo zábavné sledovat, jak moc se vína za dvě hodiny otevřela a proměnila. Druhý den u stolu a v mnohem profesionálnějších podmínkách ještě víc… Po první ochutnávce ročníku 2013 jsem poslal do Ürzigu jednoslovný komentář (Gratulace!), letos to zopakuju. Podle některých německých komentářů si byly ročníky 2013 a 14 podobné, pokud jde o přírodní podmínky, ale Erbesovi udělali vína klasičtější. Soukromě odhaduju jemnější a lehčí projev teď a zábavnější vyzrávání v čase u vín, která se rozhodnete uložit na delší archivaci. Degustační bedýnka bude následovat co nejdříve, nechci aby nám zase někdo vykoupil Erdener Treppchen nebo jiná vína :o)

2 thoughts on “První okus nového moselského ročníku 2014

    1. Nikoliv, Spatlese Kranklay nebude. Z té polohy už bude jen Auslese, bohužel taky s vyšší cenou. Rád Ti ho přivezu, ale s tou cenou se do bedýnky nehodí. Případně ještě mám nějaké jednotlivé lahve Kranklay Spatlese minulých ročníků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *