Pár fotek ze včerejšího Hiltonu

P1140324 Hilton fasáda
Šestihodinová degustace je náročná na soustředění a sebekontrolu (vyplivovat!). Jako úterní International Wine Show Prague alias IWSP v Hiltonu. Je určená pro návštěvníky, pro které je víno obživou. Moje soustředění nejspíš opadlo ve chvíli, kdy za mnou na konci přišla Emilia Marinig, že už zavírá a ať si odnesu tři lahve Perticaie, se kterou přijela do Prahy.
Prostě pozornost polevila a já jsem přijel domů komplet bez degustačních poznámek… no aspoň, že jsem tam nenechal foťák! Takže dnes fakt jen pár fotek a vzpomínek, ale zase s opcí na soustředěné zkoumání vín z umbrijského vinařství Perticaia, která se mi tak líbila už před dvěma roky v Perugii.

P1140288 F M Richter

Čerstvý držitel diplomu WSET (a dovozce moselských ryzlinků vinařství Max Ferd. Richter) Zdeněk Zilvar vlevo, Richterovi napravo. Před rokem v Hiltonu mě Richterovy ryzlinky ještě nechytily (zdály se mi příliš suché), v úterý se mi naopak moc líbily. Uměřené, minerální, elegantní, k ochutnání byla i dvě vína z ročníku 2013, i přes rannou dobu velmi slibně připravená.

P1140289 Leth GV Scheiben 2012 copy

Wagramské vinařství Leth mělo dva plnotučné Veltlinery Erste Lage, slušný ryzlink z dunajských teras, parádní plnotučný Roter Veltliner, ale definitivně si mě získali Sauvignonem, který jako pevná skála odolával moderním trendům. Ty totiž velí sbírat Sauvignon nezralý a ze Sauvignonu Blanc dělat ve sklepě tak trochu Sauvignon Green. Franz Leth naopak sbírá hrozny Sauvignonu při plné zralosti, nechá je (několik měsíců) kvasit v barikových sudech a potom ve velkých nádobách. Výsledkem je dospělé víno a z krátkého setkání s panem Lethem jsem měl pocit, že si to přesně tak předem vymyslel a právě tak to chtěl, přestože se takový projev Sauvignonu s většinou zákazníků míjí. A není to žádna zvláštnost a libůstka, myslím si, že to je velmi rozumný způsob výroby vína, jen se prostě míjí s moderními komerčními trendy. Až by mě to dojalo, ale spěchal jsem k dalšímu stolku :o)

P1140292 Ostrožovič

Slečna ze slovenského vinařství Ostrožovič vypadala plaše, ale vína byla naprosto sebevědomá, od suchého Muškátu žlutého až po tokajské. K ochutnání byl Tokaj z roku 2002 (výborný!) i slámové tokajské 2011 s velkou koncentrací, mladé, ale velmi slibné.

P1140317 Roman Farka s manželkou

Asi po dvou letech jsem se zase potkal s Farkovými, budějickými restauratéry a vinotékaři. Tak jsem si je aspoň vyfotil! Před čtyřmi roky mi Roman poslal krabici s šesti víny z různých regionů, všech šest byla výrazná a skvělá vína, až jsem zíral :o)

P1140299 Dr Heger Beate Klingenmeier

Myslím, že z bádenského vinařství Dr. Heger mě sestřelila Weissburgunda 2012 GG z Winklebergu.

P1140304 Dr Heger Volcanic Soil

Beate Klingenmeier (na obrázku) k tomu názorně předváděla sopečné vyvřeliny z podloží vinice, které vysvětlovaly lehce exotický projev vína. Do podrobností se bez ztracených poznámek nebudu pouštět, ale v paměti mi zůstal celkově vysoký standard vín.

P1140307 Fils Scheidecker et Fils

Alsaské vinařství Scheidecker et Fils, na fotce syn :o) Vína většinou o poznání sušší a ovocnější, než bych očekával, s docela výraznými výlety do Grand Cru (Muscat!).

Pár lidí jsem vyfotit nestihl, o spoustě vín se bez poznámek napsat neodvážím. Jestli darovaná vína od Emilie přežila cestu, ještě napíšu o Perticaie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *