Rovnou přiznám, že jsem dostal několik lahví Perlage od dovozce darem. Z prvních tří otevřených jsem vybral Riva Moretta.
O fenoménu Prosecco jsem už psal tady, drobného předsudku jsem se nezbavil. Prosecco mám zaškatulkované jako levné víno určené k nenáročnému popíjení nejlépe u letního bazénu, při teplotách nad 30 stupňů. Půvab Prosecca souvisí s nízkou cenou (v Itálii typicky 5-6 EUR). Nemůže konkurovat bublinkám ze Champagne, na svatbu jediné dcery prostě koupíte šampaňské. Místo pro Prosecco je všude tam, kde by se cena 30 EUR za lahev jevila přemrštěně. S tím ale souvisí i to, že jakmile cena stoupne na dohled šampaňskému, ztrácí Prosecco smysl. Tím nechci říct, že Prosecco nemůže být dobré (dnešní víno je příkladem toho, že může), jen je obtížné ho prodat za dobrou cenu.
Riva Moretta Prosecco Valdobiadene DOCG, Perlage
Etiketa inzeruje organickou produkci hroznů a 11,5% alkoholu. Obyčejný korkový uzávěr je jen symbolicky přelepený provázkem. Označené jako Vino Frizzante, což v tomto případě znamená druhotné kvašení metodou Charmat, bez sycení CO2. Světloučká barva, krátké perlení, méně intenzivní květinová vůně (pomůže ohřátí). Chuť je slušně plná, suchá až polosuchá s malým zbytkem cukru, tělnatá bílým ovocem, nijak zvlášť rafinovaná, ale nečekaně koncentrovaná a vyrovnaná, s příjemnou hořkostí v závěru. Čekal jsem řídké víno z vinic s velkou úrodou, a plnost chuťového projevu mě překvapila. Chuti pomůže mírné ohřátí, nebo přesněji, když se víno nepodává podchlazené.