Pár fotek z Mosely


Je strašný vedro, ještě po osmé večer je v Urzigu nejmíň 28 stupňů. Necelých 700 kilometrů do Urzigu jsem ujel za sedm a půl hodiny včetně průjezdu Prahou, už jsem se třikrát osprchoval a potřetí si převékl košili, ale nic nepomáhá. Na úvod něco, co tu ještě nebylo: fotka z urzigského kostela. Je samozřejmě celý z břidlice a vsadím se, že i ty skla jsou vykládaná břidlicí.  

Ještě jedna známá fotka. Už cestou jsem si medil, že dojedu akorát v čase, kdy budu mít u téhle fotky slunce v zádech. Losnicher Brucke. Barvy budou ještě lepší za měsíc!

Bernkastel má novou dominantu a jak říkají skeptici, každá změna nemusí být k lepšímu :-)

Teď budu zase prudit se starýma známýma věcma… několikrát jsem se tady litoval, že bernkastelský hrad nejde zespoda, od vody, dobře vyfotit. Před rokem jsem se chválil, že se dobře fotí shora a dnes to šlo i z druhého břehu Mosely. Jen se musí vychytat slunce, viz výše.

Tak ještě jednou silnice podél Erdener Treppchen.

V bernkastelské vinotéce jsem ulovil několik zajímavých ryzlinků, alespoň od pohledu vypadala kombinace vinař / vinice / cena velmi přitažlivě. První večer padl 2019 Piesporter Goldtropfchen Riesling kabinett, výrobce Weingut Loersch z Leiwenu. Zvědavost byla veliká, někdo neznámý to už dováží a na FB vychvaluje, ale je to divoký ročník 2019.

Klasická ambaláž se šroubovacím uzávěrem a poněkud odfláknutou etiketou. Ve skleničce příjemná sytá citronově žlutá, na nose typický ryzlink s mírně nezralým projevem. V chuti je to podobné, citrusy, tráva a sladkost, mírně nezralé v projevu ale příjemně svěží a zpočátku důrazně minerální. 8% alkoholu by nasvědčovalo hodně vysokému zbytkovému cukru, ale pocitově je cukru jak do tučnějšího feinherbu a spousta svěžesti, kyselina cukr přebije. Risknu to tipovat, že vinař sbíral hodně brzo, získal krásnou kyselinu a svěží projev, možná dokonce smíchal víc sběrů s různou zralostí. Člověk si tím hádáním nabíhá na ránu, ale ročník 2019 byl hodně těžký a tohle dopadlo dobře. Tedy s výhradou, že to piju v horku a málo vychlazené. Jestli to stihnu, zajedu zítra pro další lahev a zkusím ji doma seriózně vychladit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *