Nové moselské ryzlinky

BL P1320804 2016 UW kab feinherb

2016 Urziger Wurzgarten Riesling kabinett feinherb „Vom Roten Schiefer“
Už jsem tady (víckrát) psal, co se skrývá pod oblíbenými názvy vín z červené nebo modré břidlice.  Je to ryzí marketing, dokonce ještě ryzejší než nálepky s medajlemi ze soutěží nebo s bio-certifikátem, ale nesluší se, abych toto téma nějak zásadně probíral u vína, které sám dovážím. Přesto si dovolím u konkrétního vína recenzentskou upřímnost, nejde ani tak o barvu břidlice, ale o víno do gastronomie. Podle chuti je to první sklizeň kabinetních hroznů, takže hrozny s nejmenší vyzrálostí, a od toho se odvíjejí další věci. Především slušný obsah kyselin a menší zbytkový cukr. I přes poměrně nízký alkohol (10%) je víno z Erbesových kabinetů nejsušší, a z toho pochází i poměrně velká obliba u konzumentů. Oba sladké kabinety jsou z vyzrálejších hroznů a jsou prostě plnotučné, plnohodnotné ve smyslu výsledného vína, ale současný trend znamená preferenci suchých (sušších) vín.  

Světloučká citronová barva s jemným perlením, jemná bezovo-citronová vůně. V chuti svěží, lehké, s pěknou kyselinou a malým zbytkovým cukrem. Středně dlouhé, osvěžující, ale málo vyhraněné. Vysvětlení jsem už napsal v předchozím odstavci.

BL P1320756 960

2016 Erdener Treppchen Riesling kabinett
Barvou nic neprozrazuje a podobá se předchozímu kabinetu, vůně ukazuje silnější charakter. Citrusy, živičná vozovka, tabákový popel, typické minerální projevy slavné moselské vinice v jemné formě. V chuti plnější a přestože má jen 9% alkoholu, vysoká vyzrálost hroznů z něho dělá protipól předchozího kabinetu. To je asi dané tím, že vinařství má na vinici Erdener Treppchen jen půl hektaru a místo několika sběrů při různé zralosti dělá jen jediný kabinet v malém objemu (a tedy v plné zralosti). Citrusy, ananas, exotické ovoce, slušná kyselina a vyšší zbytkový cukr. Lehkost a svěžest je tady taky, navíc komplexnost a preciznost. Ve vůni i v chuti je Erdener Treppchen kabinett o třídu výš.

BL P1320807 2015 UW SP AR

2015 Urziger Wurzgarten Riesling Spatlese Alte Reben feinherb
Měl bych teď dělat reklamu novému ročníku 2016 a první degustační dávce, která mi přijela minulý týden, ale soukromě doporučuju pít patnáctky. V ročníku 2016 jsou některé hodně zajímavé vlastnosti, ale až do září nebo října budou vína 2015 plnější, silnější a prostě ve formě. V sobotu večer jsem si to ověřoval na zahradě s lahví starých keřů, ryzlinku, který mám od Erbesů dlouhodobě nejraději.

Především jsem se před rokem, s první degustací tohoto vína, bál zbytkového cukru. Zdál se mi o cihlu příliš vysoký. Dnes ho v chuti marně hledám, kyselina dominuje. Ve skleničce světlá citronová barva, ve vůni citrusy, lípa v květu a klídek, ale s rozmícháním se citrusy zintenzivní. V chuti kompaktní s pěknou kyselinou, nesenou citrusy, v těle přechází až do nezralých meruněk a grepů. Perfektní struktura, slušná koncentrace daná starými výsadbami (75 let) na svažité břidlicové vinici. Podle analytických dat polosladké, subjektivně suché až polosuché. Na konci září 2016 dostal ryzlink 91 bodů na Prague Wine Trophy s první českou Master of Wine v porotě :-) V půlce května 2017 se ho nemůžu nabažit, s 11% alkoholu se dá pít nahusto a bez obav z ranního vstávání. Ryzlinky se neomrzí!

Připomínám srovnávací ryzlinkovou bedýnku s víny ročníků 2016 a 2015. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *