Moravský oranžový ryzlink a nesířená milerka

P1320681 RR KKK

Ryzlink rýnský 2013 PS, Karel Koždoň Křepice
Popis na lahvi sděluje RR 2013 PS, ale víno mluví jinou řečí :-) Ve skleničce vypadá jako středně vylouhovaný čaj s podivným zákalem (čaje bývají čiré). Ve vůni žádná primární aromata, jestli tedy mezi ně neřadíte taniny. Prostě čajové aroma s jemným kořením, naštěstí pro mě zcela bez kvasnicových tónů. Druhý den s výraznou aromatikou babiččiny sbírky sušených bylin. V chuti příjemně hladké, úplně suché s odbouranou kyselinou jablečnou, krásně čisté, ale zase bez primárních aromat. Později se přidají oxidativní náznaky jako u sherry. Odrůda se dá určit dedukcí podle vyšších kyselin. Líbí se mi vzorná čistota, ale je nutné zapomenout na odrůdu a podávat víno jako červené. Ochlazení nepomáhá, jen vyniknou taniny, mnohem líp se projevuje při „pokojové teplotě,“ tedy hned po přinesení ze sklepa.  

Cílová skupina je nejasná jako ranní mlhy na blatech, naštěstí je Karel malovinař a nemusí to řešit. Pro mě je tady atraktivní čistota projevu, kterou považuju za jeden z důležitých atributů kvality. Čistota může s každým dalším rokem vyniknout víc, soukromě bych se přimlouval za alespoň částečné zachování primárních aromat a práci s botrytidou, která k ryzlinku patří.

P1320767 MT 2015 KAB KKK

Muller Thurgau 2015 kabinet, Karel Koždoň Křepice
Strašná zrada, dostal jsem sudový (demižonový?) vzorek milerky v lahvi od Erbesova ryzlinku, který sám dovážím. Zřejmě podprahová reklama, která mi měla zabránit, abych milerku strhal. Jestli to tak bylo, tak to zafungovalo. Hned po otevření jsem psal chválu. Čistá žlutá barva, ve vůni hodně zralé ovoce i květiny a zajímavý, nevtíravý minerální tón. Druhý den se přidává vůně letní stodoly se senem. V chuti silná kyselina, středně vyzrálé ovoce, lehce oxidativní projev (ale hádám, že víno zrálo ve skle a že zmíněné oxi-tóny jsou kvasnicové). Líbil se mi už jeho MT 2013 PS, ale tohle je ještě lepší víno. Není tak nabušené, ale ovoce v chuti je perfektně vyzrálé, takže nebyl důvod nechat hrozny přezrávat víc. Údajně severní svah (a vynikající rok), na únorovém křepickém vinařském koštu jen 17,5 bodu z dvaceti a výtka za oxidaci. Jako porotce bych v Křepicích propadl, mně se to líbí. Nebo je to známá moravská kategorie „Dá sa Pražákom.“

Připomínám srovnávací ryzlinkovou bedýnku s víny ročníků 2016 a 2015. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *