Narozeniny se sektem (samozřejmě z ryzlinku)

Děti v dešti, San Guido

Kdy slavíte svátky? U nás se tradičně slavilo v předvečer svátečního dne, takže narozeniny večer před kalendářním svátkem. Až později jsem se v jedné antologii staré poezie dočetl, že to vychází z pohanské tradice, kterou přejalo i křesťanství, podle které den začíná večerem (a nikoli ránem, jak to většinou cítíme dnes).

Důkazem budiž i jeden z největších svátků, Vánoce, které se slaví nejvíc v předvečer Vánoc. V angličtině to zůstalo zakotveno dodnes, Štědrý večer se jmenuje Christmas Eve, tedy Christmas Evening, vánoční večer. V loňském roce jsem vysoudil střídavou péči o děti a letos poprvé od roku 2008 mohl být na svoje narozeniny s vlastními dětmi. Pojali jsme to hodně komorně, s višňovočokoládovým dortem a novým sektem z ryzlinku. Děti měly dětský jahodový sekt Sky Rocket (Penny Market, 65 bodů/100, bohužel, Vinea je o dvě třídy lepší).

P1170776 2012 SEKT trocken ERBES
2012 Sekt Ürziger Würzgarten Riesling trocken, Weingut Karl Erbes

V novém erbesovském ceníku byl i nový sekt, tak jsem si do Ürzigu napsal o degustační vzorek. Očekávání bylo velké, protože papírově byl celý ročník 2012 dobrý, „klasický ryzlinkový“ s pěknou kyselinou a slušnou perspektivou. Navíc dobře znám suchý ryzlink 2012 a ten je právě v dobré formě (i když vlastně nevím, jestli vinařství nepřipravuje na sekt jiné tiché víno). Od roku 2013 Erbes změnil etikety suchých vín, ale etiketa sektu 2012 zůstala stejná jako v předchozím roce.

Bouřlivé a vytrvalé perlení. Barva poměrně nazrálá, vyšší citronovka. Ve vůni lipovina, citrusy a med, v chuti pěkná střídmá kyselina, nazrálé citrusy a bez, vše příjemně ohlazené časem, a výrazně minerální závěr. Celkový dojem je sušší, než co si pamatuju ze zmiňovaného tichého 2012 ÜW Spatlese trocken. Příjemně svěží, ale celkovou nazrálostí, plností a koncentrovaností má víno docela silný projev, přes uměřených 12% alkoholu. Současné tažení ČNB za slabou korunu vyhání cenu až k psychologicky obtížné hranici 400 Kč, ale díky hutnosti Spatlese a minerálnímu projevu je to i za 390 Kč pořád OK.

9 thoughts on “Narozeniny se sektem (samozřejmě z ryzlinku)

  1. Nedá mi to, abych se nepřipojil k prosbě o dovoz. Předposlední ryzlinkovou šumivku z předcházející várky jsem totiž vypil tuto sobotu na oslavu narozenin svých, kdybych ale věděl o těch Vašich, připil bych si i na Vaše zdraví… Už mi tedy zbývá poslední na Vánoce.

  2. Děkuju za přání! Pokud jde o dovoz sektu, nic teď neplánuju, ale myslím, že na podzim to stihnu tak, aby ho před Vánoci všichni moselští ryzlinkofilové měli.

  3. Hodně zdraví Vláďo. Myslím že Ondra K. tnul do živého co? Sektová bedýnka na Vánoce by bylo to pravé. Přidat nejaké porto nebo madeiru, sherry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *