Alsaské třešňové dřevo

P1170493 Laurent S ve sklepě

Sto lidí, sto chutí – to je moje největší poučení z dosavadních devětadvaceti vydání Komunitních Bedýnek. Komentáře na blogu bohužel řídnou (to je naopak moje největší zklamání, po bouřlivé diskusi prvních bedýnek se mi stýská!), ale mnozí účastníci mi píšou soukromě: „…houby nic moc. Sylvan slusny, ale Pinot Noir moc pekny, svezi, ovocity, opravdu chlastaci. Da se to pit jen tak a kazdy den.“      

Od jiného bedýnkáře přišla podobná zpráva: „Uz i ten Znovin je lepsi. Takhle chutna cervene, kdyz si ho dam v baru ve Strasburku. Uz jsem si rikala, ze ho tam pit nebudu…“
Řekl jsem si, že bych se měl Scheideckerově Pinotu trochu víc věnovat a přidat článek. Po dvou dnech v jihočeské divočině jsem věřil v restart chutí. Byli jsme se synem na Vltavě, sjeli pár jezů a cvakli se na voleji, spal jsem v lese, jedl syrové houby a pil Budvar a kolu s rumem. Jsem rozlámaný ze spacáku a dokonale restartovaný!

Pinot Noir 2012 Alsace AOC, Scheidecker

P1170763 PN 2012 Scgeidecker
Až jsem se lekl, že restart byl až příliš důkladný, protože jsem při prvním napití strnul: Pinot je rozkvašený! Ale nebyl, vůně i vzhled byly v pořádku, jen ta prvotní chuť třešňového dřeva byla hodně intenzivní. Barva je světlá rubínovka s fialovými tóny, optimistická zelená na semaforu pinotofila:o) Ve vůni typický ovocný Pinot s třešněmi a švestkami, v chuti úplně suché s jemnou kyselinou (i přes prvotní štrůdlově navinulý tón proběhlo jablečno-mléčné kvašení), zase s tóny švestek a třešní a s jemně tříslovinovým závěrem chuti. Tříslovina pochází čistě z hroznů, žádný barik – víno zrálo devět měsíců ve velkém dubovém sudu. Z toho získalo příjemnou zaoblenost, ale ne třísloviny. Žádná moderna, spíš decentní opakování klasického postupu. Baví mě na něm celková lehkost včetně příjemných 12,5% alkoholu. Tolik moderní redukcionalistický popis, starobylý holistický překlad by mohl být stručnější „tradiční pinot s chutí třešňového dřeva.“

Díky omezenému prostoru v autě jsem si v Alsasku pro sebe vzal jen pár lahví Muscatu Froehn, ale na běžné pití bych užil několikanásobně víc Pinotu Noir. Díky pěti letům komunitního bedýnkování už vím, že polovina čtenářů moji náklonnost k Pinotu nebude sdílet, ale jestli se po nějakém čase sejde dost požadavků na další dovoz, soukromě si přivezu od Scheideckera i krabici základního Pinotu Noir.

One thought on “Alsaské třešňové dřevo

  1. Se mnou můžeš s krabicí základního Pinotu Noir také počítat. U mě obstál viz výše :-) Ostatní vínka z Bedýnky chci srovnat s víny z Hunawihru.
    P.S. včera vypití Sancerre 2011 Les Anges Lots od Pascal & Nicolas Reverdy, mi bude chybět. Parádní Sauvignon ze Sancerre!! ( 1*)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *