Sekt z Zweiglu

P1130936 ZW Sekt KH

Je to trochu rozloučení s oblíbenou vyprodanou šumivkou: ve středu večer jsem po prvním letním dnu otevřel sekt z Krásné Hory. Vyloudil jsem ho před týdnem při návštěvě ve vinařství a potom doma jsem si nebyl jistý, který sekt mám.

Ten čtvrteční večer před cestou k Judith Beck do Golsu mi Ondra Dubas nalil nový, právě dokončený sekt ze směsi Chardonnay + Pinot Blanc a já jsem se mohl těšit srovnáním s původním základem, protože jsem ho před časem taky ochutnával. Ale jak se nic na světě nemůže vyrovnat vzpomínkám na bývalou lásku, tak mi vzpomínky na sekt z Zweiglu kazily radost z nového sektu.

P1130802 Ondra Dubas

Vyprosil jsem si pro sebe starý sekt, a už když jsem ho doma ukládal do chladničky, přemohlo mě zklamání. Někde se stala chyba, podle průhledu lahví bylo víno bílé, takže to musela být směs Chard+PB. O dva týdny později jsem strnul: ve skleničce se objevila světlá cibulová barva, napůl cesty mezi bílým a růžovým. Tak akorát jakoby se do směsi dostalo trochu rulandy šedé! Miluju sudové vzorky a staré lahve bez etiket, popsané fixou rukopisem vinaře, leč tahle lahev byla úplně nepopsaná :o) Nebyl jsem si úplně jistý, jestli jsem otevřel sekt z Zweiglu nebo ze směsi burgund.

P1090520 ZW Sekt

Vůně byla ovocitě svěží a nasvědčovala Zweiglu, v chuti bohaté perlení a lahvová nazrálost, která vylučovala nový ročník. Zbytkový cukr už jaksi spotřebovaný a uhlazený, propojený s kyselinou, suché, živé a veselé pití, ale bez burgundských chutí a celkově nasvědčující předchozímu ročníku. Slušně dlouhé, jemné, jahodově ovocné s uhlazenou kyselinou, bohatě perlivé, s přiměřeně nízkým alkoholem. Degustace naslepo má svoje úskalí a to první se jmenuje nejistota. Tak jsem se z toho vypsal a doufám, že jsem to po nejistém začátku trefil… za mě velká poklona šumivce z Zweiglu: i po roce a půl je stále výborná!

Připomínám první biodynamickou Komunitní Bedýnku s jarními víny Judith Beck a Seppa Mosera. Kdo se přihlásí, má o důvod víc těšit se na jarní rovnodennost! Úvodní článek je tady, přihlásit se můžete tady!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *