Muscat Spiegel 2012

BLOG P1240928 Čáp na střeše

Jak se blíží pondělní termín uzávěrky alsaské bedýnky, marně doma hledám nějaké vzorky z Alsaska. Vína přivezená v srpnu už padla za oběť domácím kontrolním ochutnávkám a moc se těším na novou zásilku Kuentz-Bas. Ještě před týdnem jsem si při degustaci v Hiltonu s Julii Kalinicheva (Cave de Hunawihr) a Laurentem Scheideckerem připomněl skvělé alsaské Pinoty Noir. Schei (Rouge d’Alsace) i Julie (Pinot Noir 8) přivezli skutečně vynikající barikované Pinoty, které můžou směle konkurovat burgundským. Dovézt bedýnku jen z alsaských Pinotů Noir bohužel není reálné (vinaři očekávají větší odběry), ale byla by to pecka a pro mnohé pinotofily asi i velké překvapení. Ale našel jsem ještě bergholtzské muškáty…  

BLOG P1240954 JP Dirler
Asi mám štěstí na dobré ročníky. Loni jsem si přivezl z Ribeauvillé Saering 2010, letos oba velké muškáty z ročníku 2012. Bergholtzští biodynamici Dirler-Cadé patří do nejužší alsaské špičky, tak jaký je jejich (druhý) Muscat?

Už jsem na blogu psal, že Muscat d’Alsace není odrůda, ale označení původu. Muscat d’Alsace bývá směs dvou odrůd, Muscat Ottonel a Muscat d’Alsace, ale může to být i jen jedna z nich. Jak postarší instituce mají časem tendenci zabývat se jen samy sebou a vystačí si bez okolního světa, tak i já poměřuju muškáty moserovým Muscatem Ottonel z prvních biodynamických bedýnek – suchým a strohým projevem Spiegelu se mi zdá, že jde o Ottonel, ale přece jen má nějakou hloubku navíc, kterou připisuju alsaskému Muscatu. Zkusím to najít na webu vinařství, jestli se nepletu.

P1260712 Muscat Spiegel 2012 Dirler Cadé

Muscat d’Alsace Grand Cru Spiegel 2012, Dirler-Cadé
Světloučká žlutá barva, citronovka s kovovým odstínem. Jemná muškátová vůně, čistá jako studánka. V chuti hodně suché, jen málo změkčené zbytkovým cukrem. Ovocný nástup chuti, herbální tóny, pěkná kyselina a čisté jako japonská kaligrafie. Předem se omlouvám, ale čistotu projevu budu asi skloňovat u většiny vín vinařství. Nepomáhají si zbytkovým cukrem, při vší jednoduchosti nenacházím žádné levné průmyslové tóny, jen čistý projev hroznů a místa původu. Krása!

V úvodu zmiňovanou Alsaskou bedýnku z biodynamického vinařství Kuentz-Bas přivezu po 10. listopadu, ale uzávěrka přihlášek je už v pondělí. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady!

One thought on “Muscat Spiegel 2012

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *