Moselské ryzlinky 2016

FB P1320744 Skládka

Ze včerejšího Autentikfestu jsem odešel právě včas, abych stihl noční příjezd první degustační dávky moselských ryzlinků z Urzigu. Už jsem půl hodiny spal, když mě vzbudil telefon. O půlnoci jsme v předsíni vyskládali paletu vín. Tolik o sladkém životě wine-bloggera :-)  

P1310393 2016 UW KAB

Z německých ryyzlinků ročníku 2016 jsem zatím mohl ochutnat jen jeden. Kabinetní Ürziger Würzgarten přivezl Stefan Erbes prvního února na večeři v Argumentu a následnou degustaci vítězných vín Prague Wine Trophy.  Tenhle kabinet byl pravá divočina, kalný vzorek stočený ze sudu bez filtrace, nabitý chutěmi. Podle mých vzpomínek měl důrazné zelené, chlorofylové chutě, podobné nezralému Sauvignonu. Stefan to komentoval, že šestnáctka bude klasický ročník, podobný dvanáctce. Tehdy to vypadalo daleko od klasických projevů Mosely. Teď mi přijela paleta vzorků. Bez ohledu na dlouhou cestu vína jsem podlehl zvědavosti a nejsušší vína hned otevřel. Napíšu to jen stručně, jsou to mladá vína a mnohem víc toho o nich půjde napsat v listopadu.

BL P1320756 960

2016 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken
Bledá citronová barva, ve skleničce i na jazyku drobné perlení. Na nose citrusy a zralé herbální tóny, v chuti strohé s vyšší kyselinou nesenou citrony a limetkami, minerální závěr (křída). Hodně suché. Analytická data zatím nemám, ale subjektivně působí mnohem sušší než předchozí ročníky, suché i podle českých představ.

2016 Erdener Treppchen Riesling Spätlese halbtrocken
Poznámky o vzhledu můžu kopírovat, bledá citronová barva, ve skleničce i na jazyku drobné perlení. Svěží a lehká citrusová vůně, v chuti plnější malým zbytkem cukru, ale s důraznější kyselinou. Krásně čisté, lehké pití. Loňský ročník byl můj favorit, současný ročník vypadá taky velmi slibně. Naslepo bych taky hádal zařazení vína jako suché, protože kyselina je výraznější než zbytkový cukr, toho si povšimnu jen v koncentraci.

2016 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken
Bledá citronová barva, ve skleničce i na jazyku drobné perlení. Ve vůni citrusy, v chuti mix citrusů a žlutého ovoce. V chuti hodně suché s dlouhým minerálním závěrem. Cirusy, ovoce, do budoucna (hádám) ovoce vystoupí dopředu a bude dominovat.

2016 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese Alte Reben feinherb
Nakonec  jsem pro úplnost otevřel i čtvrtý vzorek, staré keře z Würzgarten. Ve skleničce je o odstín plnější citronová barva, ale poznámky o perlení zůstávají beze změny. Na nose svěží a citrusové, trocha meruněk, prostě lepší ovocný projev. V nástupu chuti důrazná kyselina následované koncentrovaně ovocným až syrupovým tělem. Ovocná aromata drží závěr chuti i celou dochuť. Slibný ovocný projev i koncentrace.

BL P1320749 4x Spatlese

První dojmy ze čtyř základních pozdních sběrů. Nemá smysl psát bodové hodnocení, na to jsou vína ještě mladá. Zůstala typická erbesovská čistota projevu a typický moselský projev ryzlinku. Subjektivní dojem je, že vína jsou sušší než v předchozích letech (což by se mohlo v Čechách a na Moravě líbit), ale jak se budou vyvíjet, to ukáže až září. Soukromě mě vždycky bavilo otvírání mladičkých ryzlinků, ale dnes ještě je dostatek vín báječného ročníku 2015, takže za sebe doporučím vydržet přes prázdniny s ročníkem 2015 a srovnávat. Suchý ryzlink z Erdener Treppchen z ročníku 2015 a 2016. To samé s Ürziger Würzgarten. Srovnávací degustace v nových bedýnkách!

Jestli si chcete srovnání ročníků vyzkoušet sami, nabízím novou ryzlinkovou Komunitní bedýnku: moselské ryzlinky 2015 a 2016:
2015 a 2016 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken
2015 a 2016 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken
2015 a 2016 Erdener Treppchen Riesling Spätlese halbtrocken
Samozřejmě jsou možné i změny zahrnující 2015 a 2016 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese Alte Reben feinherb, to bylo asi nejlepší víno loňského ročníku. Komplikují to jen nové ceny. Od nového ročníku 2016 budou základní Spätlese za 390 Kč (podle aktuálního kurzu EURO). Ročník 2015 jsem tentokrát nakoupil za staré ceny, ale do budocnosti se zřejmě srovnají s ročníkem 2016. Do vyprodání zásob nechávám ročník 2015 na loňských cenách. Takže 360/390 Kč za Spatlese, 2 250 Kč za bedýnku s šesti ryzlinky.

P1310405 Titul UPR 960

Popisy sladkých kabinetů 2016 postupně přidám. Pravidelní účastníci to už znají, pro nové to zopakuju: distribuci vín zařídí Uloženka.cz, distribuční síť s více než stovkou výdejních míst v celé ČR (jen pozor na provozovny Pošty, tam jsou jiné podmínky včetně poštovného). Kdo nemáte Uloženku dost blízko, můžete dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). V Praze přivezu bedýnky po domluvě až domů (za předpokladu objednávky 12 a více lahví). Vlastní kombinace vín jsou možné a vítané, napište mi je do poznámek v přihlášce. Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *