Jestli je Chianti Ruffina díky baňatým, slámou opředeným supermarketovým lahvím nejpodceňovanější z Chianti regionů, tak Colli Aretini je zase asi nejmíň známá značka z Chianti – nebýt tam tolikrát, nevěděl bych asi, že „Aretini“ se vztahuje k Arezzu, centru toskánského severu. Když jsem si víno kupoval, namítal jsem proti rořníku 2011. Podobně jako u dalšího „menšího“ Chianti Colli Senesi nebo u základního Chianti jsem čekal víno z nerezu, určené na běžné pití. Jenže jsem se spletl, víno bylo lepší, než jsem čekal.
O Robertovi Giulio Droandi jsem tady psal už dvakrát, poprvé o znovuvzkříšení starobylé odrůdy Foglia Tonda a podruhé o jeho Chianti Classico z Gaiole. Už jsem si tady stěžoval na všemožné důvody nárůstu cen, tak jsem si kvůli hledání té nejlepší (a nejlevnější) kombinace toskánských bedýnek koupil na ochutnání i jeho Chi Colli Aretini. Na rozdíl od nedávno popisovaného Ceppeto hrozny pocházejí od Arezza, ze statku Campolucci. Klasické složení: 90% Sangiovese, 5% Canaiolo a 5% další starobylé toskánské modré odrůdy (což asi znamená Foglia Tonda). Spontánní kvašení ve středně velkých kádích (50-100 hl) a následně 10 měsíců ve starších barikových sudech.
Chianti Colli Aretini 2011 DOCG, Mannucci Droandi
Ve skleničce má víno temně rudou rubínovou barvu s hnědým cihlovým odstínem, prozrazujícím nazrálost. Ve vůni typické Sangiovese lehce vyškolené v sudu – vyzrále až přezrále ovocné, s jehličnatě lesní vůní (včetně smůly), jen typická toskánská kořenitost (a občas bývá pěkně ostrá) je už spotřebovaná. V chuti pěkná, ale ne přehnaná kyselina, rozpadající se taniny, vyzrálé lesní plody, hlavně ostružiny. Koření už je pryč a žádné třísloviny v závěru neruší. Hladké Chianti bez velkých ambic, ale prostě dobře pitelné a lahvově vyzrálé. Za cenu 265 Kč (VINOM) malý poklad – nedávno popisované Chianti Classico je samozřejmě o třídu výš, je to mohutnější víno s větší koncentrací, ale na všednější příležitosti je tohle víno od Arezza vynikající.