Vyzrálé a zábavné Vermentino ze Sardinie

Monteoro 2012, Vermentino di Gallura DOCG Superiore, Sella & Mosca

P1170186 MONTEORO Vermentino

Zvědavost mě honí dál, a já se nechám snadno honit. Pro Vermentino mám slabost, získanou za opakovaných letních pobytů v Itálii. Už jsem věnoval jeden text Vermantinu La Cala od stejného výrobce (Sella & Mosca, web), ale to je spíš víno na ochlazení, první pomoc určená do horkých prázdninových dnů. Podle prvního dojmu se Monteoro zdálo jako pokročilejší verze sardského Vermentina, tak jaké je?         

Především mám k dispozici jen ročník 2012, tedy víno o rok starší. Stylizovanou burgundskou lahví ukazuje větší ambice než La Cala, má zajímavou minimalisticky provedenou etiketu. Ve skleničce má mnohem výraznější, plnější citronově žlutou barvu, která na stěnách drobně perlí. Na nose jako první zaujmou minerální kouřové vůně, později „šardonkovité“ tóny tropického ovoce. V chuti mnohem jemnější kyselina, plnější tělo s plnotučně krémovým projevem, vyzrálé ale svěží tropické ovoce a minerální závěr, typický Vermentino a Sardinii. Kultivovaný projev, dobře pitelné s pěkně schovanými 14% alkoholu.

Podle technických informací má ještě víc kyselin než La Cala, ale tady bych hádal, že jablečno-mléčné kvašení proběhlo, hrubost jablečné kyseliny nenacházím. Spíš napíšu, že víno působí vyzrálejším dojmem a že za tím bude i vyzrálejší surovina – technické informace uvádějí pro La Calu sklizeň na začátku září, pro Monteoro konec září. Vyzrálejší projev tomu odpovídá, a celková harmonie a jemnost spolu s minerálně kouřovým dojmem, který si většinou spojuju se sudem, víno získalo delším ležením na kvasnicích v nerezovém tanku. Senzorické projevy téhle technologie se do jisté míry překrývají a snadno se zamění s projevy malých dubových sudů. Za kultivovanost projevu u mě nejmíň 87 bodů, vzhledem ke kvalitě je cena poměrně přátelská.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *