Dvě červená z Čejkovic

Před několika dny jsem tady neopatrně avizoval další vína Petra Kočaříka, ale v následném všedním shonu jsem se nedostal k psaní poznámek. Trochu mě to svádělo k polemickému textu à la „proč jsou moravská vína i po dvaceti letech koncepčně úplně jiná než zbytek Evropy,“ ale neotvírám Moravu tak často, abych to chtěl zevšeobecňovat a vyvolávat rozbroje. Tak jen stručné poznámky k Pinotu s příliš vysokým alkoholem (delší pauza významně pomohla) a chvála Odměry. Dárce mi pobaveně sdělil, že Odměra je z Kočaříkových vín nejlevnější, takže… když jsem vyrostl na Třech Gráciích a Buškovi z Velhartic, nikdo nemůže čekat, že se moje preference ke stáru změní!

Novosady Pinot Noir 2021 zemské, Petr Kočařík
První dojem byl 14,5% alkoholu a robustní projev jako důsledek globálního oteplování. Otevřená lahev skončila za dveřmi do sklepa, druhý den přijela paleta moselských ryzlinků a s ní spousta práce, potom jsem otvíral dvě vína z Jury a k Pinotu jsem se vrátil až šestý večer. Jak trochu vyvanula velká aromatika, je víno mnohem lepší a opravdu slibné, ale na můj vkus pořád zbytečně velké a přezrálé. Poměrně tělnaté, kořenité, s pěknou kyselinou a spíš německým stylem. Má čistotu a hladkost, ale chybí mu lehkost. Moravská záliba v Pinotech ve výběrových přívlastcích je zřejmě (omlouvám se za zobecňování!) protest proti krutovládě vesmíru, ale soukromě mám víc porozumění pro toskánskou snahu o Pinot s 12,5% alkoholu.

Odměra 2021 zemské, Petr Kočařík
Podle etikety směs Svatovavřineckého a Modrého Portugalu, 13,5% alkoholu. Podle mě (navzdory podceňovaným odrůdám) krásné a sebevědomé červené. Ve skleničce temně rudá barva s fialovým okrajem a s podezřením na lehký zákal (asi bez filtrace), na nose spíš Vavřineček trochu sevřený sudem. Hodně harmonická, sladěná vůně s lehkým kořením až do středomořského kmínu. V chuti paráda: úplně suché, pevně vystavěné, s pěknou kyselinou, ale bez úplně líbivých ovocných chutí. Hodně mladé a sevřené, první poznámky píšu hodinu po otevření při teplotě studené venkovské předsíně, je to portugalové, s málo zralým ovocem… a kočaříkovská čistota tam zase je! Není to úplně líbivé, stojí si to samo o sobě a buď se vám to líbí nebo ne :-) Mně se to líbí moc. Radši ani nebudu pátrat po ceně… ale viz výše!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *