Dva ryzlinky z moselského Krövu

BL P1380070. Gut Hermes degu

2017 Filius Riesling feinherb, Gut Hermes
Technicky je to jakostka z vinice Krover Letterlay s 11,5% alkoholu, jinak je to nečekaný objev z německé soutěže Best of Riesling 2018. Normálně neblázním z medailí a bodových skóre na všemožných soutěžích, ale když jsem v pátek našel ve zprávách, že tenhle ryzlink dostal na zmíněné soutěži 94 bodů, a já jsem o týden později jel na několik dní do Ürzigu, napsal jsem si adresu do diáře s tím, že to určitě bude stát za osmikilometrovou zajížďku. Vinařství má asi šest hektarů vinic v okolí Krövu.  

Ve skleničce plná zlatožlutá barva, na nose zralé citrusy a med s příjemnou lehkou mineralitou, později se rozvíjí herbální tóny. V chuti hodně zralé a plné s převládajícím ovocným projevem. Pěkná kyselina, zralé citrusy včetně přezrálých grepových tónů, jen lehce botrytis (med). Celkově hodně jemné, harmonické, v závěru až doslana. 90+ bodů za mě asi ne. Nemám s tím problém, beru skore jen jako doporučení. Porota u Meiningerů doporučila víno hodně silně, ale já její názor vůbec nesdílím. Kdybych měl do hodnocení zahrnout i cenu, byl by to super nákup, ale cena prostě není měřítkem kvality. 88-9 bodů / 100.

BL P1380157 2x Hermes

2015 Mosel Sekt Brut, Gut Hermes
Otec a syn Hermesové se specializují na sekty, přesněji je to záliba otce. Při nedělní degustaci ve vinařství jsem si řekl o suchý sekt a odvezl si několik lahví z ročníku 2015. Bouřlivé a poměrně krátké perlení, nazrálá barva jde až do zlatožluté. V chuti stále drobné perlení, pevná kyselina a ovocné tělo, zralé citrusy a žluté ovoce. 11,5% alkoholu. Na sekt je víno dost plné, hodně suché, projevem příjemné, ale bez velkého vzrušení. (Následně dvakrát doma dobře vychlazené s hodnocením, které hraničilo s nadšením. Pevná stavba a suchýý projev, napodruhé s návštěvou a velkou spokojeností.)

Pokud vás láká vyzkoušet moselské ryzlinky nového ročníku 2017, pár přebytků z nového dovozu najdete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *