Domácí degustace před cestou do Německa

BLOG P1290643 Anča na UW copy

Už to tady párkrát bylo a už je to tady zase. Spätlese (= pozdní sběr) a staré keře z Ürziger Würzgarten v novém ročníku 2016. Už dlouho ho považuju za nejpitelnější, nejzábavnější a vlastně nejlepší z Erbesových základních suchých (a skorosuchých) ryzlinků. Ještě před měsícem jsem soukromě i na blogu doporučoval pít předchozí ročník 2015, nazrálý a dospělý. Potom jsem patnáctky vyprodal a domluvil si na pondělí cestu do Ürzigu, na prázdniny musím doplnit zásoby. Do toho přišlo třístránkové hodnocení Erbesova ročníku 2016 od Mosel Fine Wines, ještě lepší, než jak bych hodnotil já v květnu (možná si jen počkali :) Tak jsem začal otvírat ryzlinky nového ročníku, a hele, dva měsíce po lahvování se šestnáctky jeví mnohem líp, než na začátku května. Kdyby někdo ještě chtěl doplnit zásoby patnáctek, napište mi, ale pro sebe už začínám upřednostňovat šestnáctky.

BL P1330350 2016 UW SP AR FH

2016 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese Alte Reben feinherb, Weingut Karl Erbes
Světlá bledá barva, ve vůni hodně jemné s bezem, minerálními tóny a až po rozmíchání svěží tóny limetky a citronu. V chuti svěží až do počáteční perličky, s pěknou kyselinou a minerálními tóny mokrého kamene, citrusy. Po dvou měsících už působí docela kulatě, sceleně, v harmonii kyseliny a zbytkového cukru vede kyselina. Jako typické Spätlese je docela důrazné, plné v chuti, koncentrované, ale alkohol se s 11 procenty drží v pozadí a tím přispívá k pitelnosti.

První degustační kolo jsem měl v polovině května, kdy byly ryzlinky ještě rozbité lahvováním a dopravou. Občas z nich vyčnívala síra, harmonie se ztrácela a působily hodně tence. Teď jsou sice lehké a málo tělnaté, ale slušně vyvážené a příjemně se pijí. Škrtám v objednávce a nahrazuju starý ročník novým – patnáctky ještě budou dobré, ale na prázdninová vedra na zahradě chci přivézt šestnáctky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *