Moje nejoblíbenější daně a poplatky

BL P1320208 Agriturismo Colombaia

Dnes je desáté výročí zveřejnění Skleničkova blogu, udělám tedy krok stranou a napíšu téma, které s wine-blogem nesouvisí. Několik let už běží anketa o nejnesmyslnější bankovní poplatek roku. Lidé hlasují o poplatku, který je nejvíc otravuje a po zveřejnění někdy dojde k tomu, že potrefené husy dotyčný poplatek v tichosti zruší. Dovolím si navrhnout novou anketu o nejnesmyslnější dani roku.  

Jasně že mám svého favorita, ale hned jak jsem napsal úvodní odstavec, napadlo mě několik dalších. To je zajímavá věc, zkuste si to. Jakmile začnete přemýšlet o státu, o výběru daní a o tom, co za to jako občan dostanete, směřujete k anarchismu. Filosofové říkají, že jazyk je nástrojem myšlení v tom smyslu, že některé věci lze snadno vymyslet v jednom jazyce a vůbec ne v jiném. Například systematizaci brouků v němčině snadno, ale anarchismus ve finštině nebo švédštině vůbec ne. Čeština je dobrý příklad: nemáme sice mnoho nositelů Nobelových cen, ale nesmyslné poplatky a daně bychom mohli vyvážet. Ólalá, takže moji kandidáti na nejnesmyslnější daň roku 2017?

p1220644-vyhled-z-okna-sklenicka

1. Spotřební daň na tichá vína.
Píšu wine-blog, takže to je povinná položka. Spotřební daň na tichá vína existuje a vybírá se v nulové výši. Tedy nevybírá se, ale zůstávají v platnosti všechny sankce za špatné vykazování daně jako za americké prohibice. Historicky to vzniklo tak, že jsme jako bývalý socialistický stát zrušili hraniční a celní kontroly a stát nevěděl, jak zaměstnat všechny ty lidi, co dřív postávali na hranicích a ptali se vás: Vezete alkohol? Ne? Cigarety? Ne? Tak jeďte! Tak je zaměstnal hlídáním spotřební daně za alkohol v nulové výši. Celých  čtrnáct let to tak funguje a už to nejde zrušit. Kdyby někdo navrhl zrušení, musel by jako první věc odpovědět na otázku: a co vlastně dělali všichni ti celníci celých čtrnáct let?

2. DPH a daň z nemovitosti. Nechci to přehánět s počtem návrhů, tak mi poraďte. Daň z nemovitosti? Jakože si koupíte barák ze zdaněných peněz a potom z nich každý rok platíte dokola. Nebo DPH z nemovitostí. Poté co jste zaplatili jako soukromá osoba daň z příjmu, koupíte si byt a zaplatíte z něj DPH (a následně každej rok daň z nemovitosti). Daň z přidané hodnoty je další silný kandidát. Vtip je v tom, že stát tuhle daň neumí vybírat, takže výběr přesunul na některé plátce a pomocí sankcí udržuje jakési zdání pořádku. Vtipné je, že v dikci zákona se subjektům osvobozeným od DPH říká plátci daně, zatímco ti ostatní, kteří tuto daň skutečně platí, jsou neplátci. Jazyk je nástrojem myšlení,  proto je jasné, že tohle nemůže fungovat.

OK, daně se platit musí. Ale když zaplatíte tolik různejch daní, čekali byste sjízdné silnice. Nebo aspoň dálnice?

IMG_9348 St Vincent

3. Dálniční poplatky.
Už v devadesátých letech někdo poznamenal, že na D1 mezi Prahou a Brnem jsou místa, kde by se převrátil i tank. Od té doby proběhlo bezpočet stavebních prací a oprav, ale jako jediné řešení se osvědčilo snížení rychlosti na problematických úsecích. Opravy se provádí téměř kontinuálně a cestovní rychlost se díky dopravním omezením stala náhodnou veličinou, jejíž velikost statisticky stále klesá. Z pohledu řidiče, který platí spotřební daň a DPH z pohonných hmot, DPH z automobilu, silniční daň a nejspíš další poplatky, na které si zrovna nevzpomenu, je dálniční poplatek už jen zbytečná nasírací veličina. Když chcete jet autem 200 kilometrů z největšího města ČR do druhého největšího města, nikdy nevíte, jak dlouho vám to bude trvat. Stát by měl vracet dálniční poplatky nejmíň za posledních pět roků.

Jaké daně a poplatky máte nejradši vy?

4 thoughts on “Moje nejoblíbenější daně a poplatky

  1. Mě se nejvíc líbí dědická daň. Celý život makáte, vytváříte hodnoty za již zdaněné prostředky a říkáte si, že po vás vašim blízkým něco hodnotného zůstane. A příjde moloch – státem dosazený notář a mnohdy pozůstalí neví nad čím mají brečet jako první.

  2. Dědická mi připomněla ještě darovací. To je podobnej nesmysl. Jinak daň z nemovitosti je taky pecka, ostatně i z převodu nemovitosti. Přesně jak píše pan Sklenička, makáš, zdaněj ti peníze, pak ti zdaní tvoje zdaněné peníze ještě daní z nějaké přidané hodnoty (o jakou přidanou hodnotu se jedná kua?), pak zaplatíš za převod nemovistosti, že sis za ty dvakrát zdaněné peníze dovolil něco koupit a nakonec platíš každej rok daň z nemovitosti, že ji vůbec máš… Úplně nejhorší je vzít do ruky kalkulačku. To pak člověk zjistí, že když je nedejbože zaměstnanej, tak jeho zdaní asi 30%, zaměstnavatel za něj odvede 35% a cokoliv si koupí je o dalších 21% dražší. Když natankuje, tak je to zdanění asi 50% nebo kolik. Jo a OSVČ jsou zloději a podnikatelé jsou mafie, která dělá jen podvody na DPH a stát na ní přenáší svoji odpovědnost, viz obstavené majetky, firemní účty u podnikatelů, v jejichž dodavatelsko-odběratelském řetězci někdo nezaplatil DPH.

  3. Daně člověk platí od nepaměti. Poslední dobou ale stále více a více a za více a více věcí.
    Ale jedna daň mi připadá docela férová. Každý z nás ji už určitě zaplatil. Daň z hlouposti. Je to až úsměvné, s odstupem času zavzpomínat, kolikrát jsme se napálili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *