Clos du Tremblay aneb špičkové Beaujolais

Včerejší bedýnková degustace proběhla výborně až skvěle: všichni přihlášení dorazili, při nultém vzorku se dokonce objevil správný tip, Beaujolais (dával jsem určovat La Voûte Saint Vincent 2014, základní Morgon  od Desvignes), takže tričko Palazzone našlo svého výherce. Díky všem účastníkům i Le Caveau za zapůjčení prostor. V plážovém letním tempu přidávám poznámky o jednom špičkovém Beaujolais, které padlo o víkendu.  

BLOG P1270450 Eric Janin

Po osmi měsících otvírám první lahev toho nejlepšího, co lahvuje Eric Janin v Romanèche-Thorins. Clos du Tremblay je historická, dvouhektarová parcela s osmdesát a více let starými výsadbami. Dnes byla přejmenována na Les Burdelines, ale Janinovi stále používají původní jméno. Nízké výnosy používají u všech svých vín, ale se starými výsadbami to jde samo :o) Podle informací z webu jde o půdu bohatou na mangan, který dodává vínu charakter a kouřovou minerální aromatiku. Ovocný projev není ve sklepě ničím ovlivněný, víno zrálo ve velkých sudech a betonových tancích, kvasí (částečně) odstopkované hrozny.

BLOG P1300049 Clos du Tremblay Janin

Clos du Tremblay 2014, Moulin-à-Vent AOC, Paul Janin
Temně rudá, zemitá barva s fialovým podtónem, na nose komplexní s krásně vyzrálým ovocem, po rozmíchání přijde jemná vůně staré babiččiny apatyky, sušených bylinek a ovocného kompotu. Doporučuju karafu nebo otvírat den předem, víno je stále hodně mladé. V chuti zralé ovoce a pevná kyselina, struktura, teplý alkohol (jen 13% alkoholu, ale díky vyššímu extraktu víno působí hodně koncentrovaně). Taniny se rozpadají na prach a vůbec neruší, dlouhá dochuť. Živé, hladké, noblesní, a s velkým archivačním potenciálem na desítky let. Charakterem se nepodobá ničemu, co znám odjinud, je to prostě hodně koncentrované a elegantní Beaujolais, naprosto svébytné víno.

2 thoughts on “Clos du Tremblay aneb špičkové Beaujolais

  1. Díky za velmi pěknou a podařenou ochutnávku a váš výborný výklad, ocenil jsem vaši osobní znalost nejen vín, ale i prostředí kde vznikají, mnohdy při jiných degustací toto bohužel postrádám. V budoucnu bych bude-li to jen možné, od vás uvítal více takto pořádaných degustací. Ještě jednou díky.

  2. Děkuju za laskavou chválu! Rád bych dělal víc degustací, ale zatím nemám prostory, kde bych to mohl pořádat častěji. Teď bych nejradši udělal degustaci / přednášku na téma změn ve vinařství za posledních 20 roků a o rozdílu mezi průmyslovými a „rukodělnými“ víny. Včera jsem to párkrát nakousl, ale kdyby se to povedlo udělat jako samostatné téma, to bych se krásně vykecal :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *