Cabernet Franc 2018 od DueMani

Do baru v Ponteginori chodím ze dvou důvodů. Ten praktický je, že se mi tam líbí, mají výborný kafe, snídaně i obědy. Ten druhý je nostalgický a samožerský. Když tam přijdu po delší pauze, třeba po čtyřech letech, jsem zvědavý a natěšený, jestli mě majitel ještě pozná. Maskoval jsem se rouškou, ale byl jsem tam naposledy v červnu, takže to měl lehké. Cizího by asi pozdravil buongiorno, ale na mě vypálil ciao! Revanšoval jsem se koupí vína za 30 EURO. (Na úvodním obrázku pohled z hradeb Volterry, odhadem třicet kilometrů od Riparbelly.)   

CiFRA Cabernet Franc 2018, Costa Toscana IGT, DueMani
Biodynamické vinařství Duemani vedou Luca d’Attoma a Elena Celli v Riparbelle, což je součást téměř neznámé toskánské denominace Montescudaio. O tom, že vznik denominace a zdejší vinařství jsou z větší části komerční projekty svědčí i to, že většina místních vinic byla vysazená až po schválení denominace Montescudaio roce 1999. Přesto se některým vinařstvím skvěle daří a v druhém desetiletí našeho století se jejich vína objevují v nejprestižnějších italských žebříčcích, jako je padesátka BIVB nebo Tre Bicchieri Gambero Rosso. Jako první se začalo prosazovat vinařství Duemani, brzy poté i Castello del Terriccio a Caiarossa.

DueMani je 12 hektarů vinic na kopcích u Riparbelly, kousek od Etruského pobřeží. Zaměřují se na Cabernet Franc, Merlot a Syrah, takže míří mimo odrůdy Montescudaio DOC (kromě Merlotu). Od počátku mají biodynamickou certifikaci Demeter, ročně prý vyrobí v průměru jen asi 45 tisíc lahví.

CiFRA 2018 je čistý Cabernet Franc, pěstovaný na vinici vysazené s hustotou 8400 keřů na hektar. Podloží vinice je vápenec, jíly a dost pravěkých kosterních pozůstatků. Spontánní kvašení v betonových tancích s řízenou teplotou s poměrně krátkou macerací (asi deset dní). Poté víno stočí ze slupek a dál nechají vyzrávat v betonu. Lahvuje se asi deset měsíců po sklizni, bez číření a bez filtrace.

Ve skleničce je temně rudá barva, neprůhledná a opalizující. Dlouhé líné mosty na stěně. Na nose třešňové se středomořským kořením, trochu zemité, středně až hodně intenzivní. Podle třešní bych naslepo asi hádal Merlot, ale kdy jsem naposledy pil čistý Cabernet Franc z Toskánska? V chuti krásně sladěné a komplexní, zralé ovoce (hlavně třešně), vyšší koncentrace a plnost, 14% alkoholu a příjemný kořenitý závěr se zralým pepřem. Je to příjemně čisté v projevu, žádný barik (a to je velké plus, protože je to čistý CF a ne barikovaný CF :-) a zprostředkuje to i toskánské horko, zralost ovoce a suchost země. 91 bodů / 100.

Jedna poznámka ke stále populárnímu tématu archivace. Je to energické, silné a koncentrované víno. Asi to tak má být. V technickém listu k ročníku 2019 vinařství doporučuje: Da bere subito.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *