Prosecco Il Follo

BL IMG_20170803_090633 Il Follo

S panem Folladorem jsem se poprvé potkal na podzim roku 2013 na degustaci v italské Peschieře del Garda. Minulý týden jsem zajel do vinařství a koupil víno od jeho sestry Marie. Pojal jsem to jako propagační cestu do Valdobbiadene s tím, že udělám pár fotek a poprvé se podívám do dalšího regionu, kde se dělá zajímavý sekt.  

BL IMG_20170803_091435 Prosecco Selfie OK

K Proseccu mám komplikovaný vztah. Za základní a důležitou vlastnost považuju jeho cenu. Baví mě Prosecco v tropických teplotách u bazénu v Itálii v ceně 5-6 EUR. Při ceně přes 25 EUR, kterou dosahují Cru Prosecco, se už víno dostává do přímé konkurence s Champagne, a Champagne je prostě vyšší váhová kategorie. Popravdě i dobrý Crémant z Alsaska nebo Burgundska už je jiná váhová kategorie. Ideální Prosecco pro mě bylo to, o kterém psal tady: rozlévané v pizzerii, čtvrtlitrový džbánek za 2,5 EUR. To je ideální poměr ceny a výkonu.

BL P1330876 Prosecco krajina

Aby to bylo složitější, tak Prosecco v ceně pod šest EUR bývá prakticky jen průmyslový výrobek velkých vinařsttví. Nic takového, k čemu obecně tíhnu – malé rodinné podniky by se neuživily prodejem vína pod pět EUR včetně spotřební daně a DPH. Takže když to shrnu, Prosecco je pro mě letní hřích, a jeho stoupající prodej je pro mě víc společenský trend než argument o kvalitě. Vlastně mě nejvíc láká samotný region. Propagační fotky vinařství ukazují zvlněnou krajinu s vinicemi a majestátní Alpy v pozadí. Krajinu nespálenou sluncem, živou a přitažlivou, navíc blízkou při cestě autem. Super místo na dovolenou :-)

FB P1330897 3x Il Follo

Prosecco Valdobbiadene DOCG Villa Luigia Millesimato brut
Jak říká denominace, jde o hrozny odrůdy Glera z Valdobbiadene. Sklizeň na přelomu září a října, jemně lisované. Vyrobeno metodou Charmat, s fermentací v nerezových tancích. Výrobce doporučuje vypít do roka od lahvování. Honosná rozšířená lahev i etiketa, ve skleničce světlá citronově žlutá barva se zelenkavým odstínem. Slušné perlení. Na nose bílé broskve a jablko, trochu letní louka. V chuti lehké, vyvážené , jablíčkové a broskvové, s oříškovým závěrem i dochutí. Hodně ohlazené, jemné, ale taky bez velkého vzrušení. Jako doprovod k jídlu výborné, jen s cenou nejsem úplně spokojený…

3 komentáře u „Prosecco Il Follo

  1. S hodnocením Millesimata souhlasím. Ovšem pokud byste zajel kousek za Valdobbiàdene, do údolí Santo Stefano di Valdobbiàdene, tak výborné Prosecco má Col Vetoraz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *