Ohlédnutí za Benátkami

BL P1330906 Il Follo Milesimato

Když teď sedím na zahradě s lahví Prosecca, mohl bych o Benátkách napsat několik různých textů. Podle toho, jaké bych si vybral fotky, bych mohl psát pokaždé o něčem jiném. O Benátkách ve čtyřicetistupňových vedrech, o benátské MHD, o reklamaci pokoje ve vyprodaném hotelu v deset večer (reklamace byla uznána a náprava přišla okamžitě) nebo o tom, jak nás okradl trafikant při koupi jízdenky a jak jsme kvůli tomu jezdili celý den načerno (naštěstí bez trestu).  

BL IMG_20170731_181953 Vino Sfuso

Díky obrovským vedrům jsme šidili obědy, nebyla chuť jíst. Místní obchodníci si to vynahradili prodejem balené studené vody, takže příslovečná benátská drahota zůstala zachovaná :-) Fotky z výletu jsem už dal včera, tentokrát zmíním jen jedno turistické téma. Benátky mají turistickou sezónu 12 měsíců v roce, ale prázdniny jsou samozřejmě vrcholem. Překvapila mě skladba turistů. Ani ne davy asijských turistů, ale hlavně Poláci a Rusové.

Polštinu jsem slyšel hned po příjezdu a často. Za to ruštinu skoro nezaslechnete. Jednu chvíli jsem si na palubě benátského waterbusu lámal hlavu, komu patří angličtina se známým přízvukem. Dobře oblečený párek kolem třicítky, značková konfekce, podivně bezvýrazné obličeje bez emocí a konverzace v angličtině s povědomým přízvukem. Potom slečně zazvonil telefon, zvedla ho a zaševelila: zdrávstvuj, Mášenka! Charašó….a bylo to jasný. Poznáte je podle bezvýrazných tváří a anglické konverzace. Noví Rusové jezdí po Evropě inkognito. Snad nikdo se nestydí za svou řeč, jen Rusové spolu na veřejnosti běžně mluví anglicky. Když si vzpomenu, jak smutně jsem se někdy vracel domů z italských dovolených, je mi jich líto.

BL IMG_20170801_094049 Benátky nádraží

Kromě mnoha lahví balené vody jsem v Itálii vypil i spoustu Prosecca. Už jsem tady zmiňoval, že ve výborné pizzerii, kde jsme každý den večeřeli, nabízeli rozlévané Prosecco. Riskl jsem to až napodruhé, ale jako snad všechno kolem jídla a pití v Itálii, měli to dobře vymyšlené. Nižší alkohol (11 – 11,5 procenta), slabé perlení, v chuti hodně jemné a s minerálně-oříškovým závěrem, výborné k pastě i k pizze. Jen když jsem druhý večer ocenil obslluhu větším spropitným a servírka mi poděkovala slovem Spasíbo, měl jsem chuť jí spropitné zabavit a udělat jí přednášku o východních národech. Buď Češi dávají malé spropitné (a ruští turisté velké), nebo nás Čechy, Poláky a Rusáky házejí Italové do jednoho pytle. Ani jedno z těch vysvětlení mě úplně neuspokojuje.

4 thoughts on “Ohlédnutí za Benátkami

  1. taky se nám často stává na lyžovačkách v Itálii, že se zeptají – vy jste Poláci? a když odpovíme hrdě že ne že Češi, tak se kupodivu začnou srdečně s námi bavit

  2. Mám jiný zážitek – vedle v apartmánu polská rodina. Zachmuření, nekomunikativní, neodpovídali na pozdrav … po týdnu jsme se s chlapem srazili u auta. Německy pozdravil a zeptal se, z které části Polska pocházíme. Když jsem mu vysvětlil, že z Prahy, celý se rozzářil a po zbytek pobytu šlo o velmi pohodovou a srdečnou rodinu. Že by už ani Polák Poláka nemusel? :)

    1. Též pěkné ! Kdysi jsem na blogu popsal setkání s Čechy, kteří taky mluvili anglicky, ale od té doby jsem se s tím nesetkal. Za to anglicky mluvících Rusů byly teď v Benátkách davy, jako by to byl národní zvyk :-)

  3. Možná je to jen pochopitelná obezřetnost. Chtějí si cestovat sami, bez policejně-kriminálního backgroundu ródiny v podpaží, to mohli jinak jet rovnou do Soči nebo na Krym. Navíc část ruské populace (armáda atp.) do zahraničí ofociálně cestovat nesmí…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *