Dvě červená z toskánského San Gimignana

Benátky v zimě

Ve čtvrtek něco pro pamětníky. Nevěděl jsem, jestli dát přednost Frankům nebo Toskánsku. Rozhodl to Italský týden v Lídlu a moje dcera, která si přála k večeři lasagne. K lasagním si prostě německý Silvaner neotevřete. Tak došlo na dvě červená od Stefana Grandiho, přesně tři měsíce poté, co jsem je v San Gimignanu koupil. Mimochodem bylo to posledního listopadu a Stefano povídal, že sníh v San Gimignanu znají, ale že nebývá každý rok :-) a ve středu jsem na Facebooku obdivoval fotky zasněžených Benátek a dalších italských měst. Věřím, že letos napadlo i v San Gimignanu a Italky zase vytáhly kožichy! Dodatečně vidím, že v umbrijském Vineria del Carmine napadlo pár centimetrů sněhu a děti nešly do školy, dokud se cesty nezlepší :-)(Úvodní fotka je z Facebooku Alaina Hamona.)  

Sangiovese z nerezového tanku a Merlot ze sudu, už jsem o nich psal v prosinci tady. První degustační poznámky jsem si napsal před večeří a na prosincový blog se podíval až potom. Pobavilo mě, že jsem některé výrazy v popisu použil po třech měsících úplně stejně :-) nemusíte mi to věřit, ale shoda je náhodná a staré poznámky jsem četl až dodatečně.

BL P1350948 2 lahve Fiore Canneta

Fiore Rosso 2016 IGT Toscana aneb Červený květ
Světlejší rubínová barva s fialovým odstínem. Ve vůni lesní plody a jemně i ostatní lesní vůně, jinak typický projev Sangiovese. První přivonění trochu připomínalo Pinot. V chuti svěží, suché s kompaktním projevem. Trocha lesa, trocha lesních plodů. V závěru ještě dost zavřené, taniny vysušují pusu. Přesto je víno čisté a harmonické. Technologicky je to jasná nerezovka, hádám na kvašení odstopkovaných bobulí s delší macerací slupek (taniny). Jednoduché, ale čistě odvedené víno k vypití 2018-19. S cenou do 250 Kč bez problémů.

BL P1350941 2 etikety Canneta

Zenit 2016 IGT Toscana
Čistý Merlot školený v pětisetlitrovém sudu. Ambaláží i projevem o stupeň výš, než Fiore. Temná rudá barva s kávovými odstíny. Komplexní vůně se zralým ovocem (červené peckoviny), hodně příjemná a slibná. V chuti suché a plnější s hebkými taniny. Kyselina je nenápadná, dominuje ovoce (třešně) a tipuju na vyšší extrakt. Pěkná struktura a celé to krásně drží pohromadě. Netroufám si teď odhadovat archivaci: podle kyseliny je to na vypití do dvou let, podle taninů má víno před sebou 2-5 roků. Ideálně odložit do sklepa karton a kontrolovat každých šest měsíců. Vzhledem k ceně (300 kaček při současném kurzu EURO) je to pohodlně dostupná zábava. V prosinci jsem psal, že toskánské Merloty řadím ke světové špičce. Zenit 2016 není Rolls-Royce ani Audi dvanáctiválec světa vína, možná jen Octavia s šestiválcem, ale je to hezké svezení :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *