Základní Pinot z burgundské Ligy Mistrů

Pinot Fin 2012 Bourgogne AOC, Domaine Arnoux-Lachaux

P1200070 Pinot Fin 2012 Arnoux

Domaine Arnoux-Lachaux z Vosne Romanée je 14,5 hektaru těch nejlepších apelací v Cote-de-Nuits a „rozumné“ viniční hospodaření. To znamená, že si vybírají některé principy biodynamického a organického zemědělství, ale nezavazují se je striktně dodržovat a nenechávají se certifikovat. Proč Pinot Fin? Protože hrozny pocházejí z několika vinic v okolí Chambolle, Vosne a Nuits, které jsou z větší části vysázené na starých podnožích, kterým se říkalo Pinot Fin.     

Těžká tlustostěnná lahev, na odrůdu temná rudohnědá barva. Mohutná vůně, hodně koření a čerstvé červené ovoce, svěžest, jehličnatý les, trocha drahé parfumerie, komplexnost. V chuti hladké a vyrovnané, s trochu míň zralým ovocem (proti vůni), nejspíš do třešní a višní, s dokonale zakomponovanými taniny, které se spolu s pepřem objeví až v závěru (kvasí odstopkované bobule). Pevné, koncentrované, s charakterem a bohatostí, vzrušujícím projevem, díky kterému ani nemá smysl rozpitvávat jednotlivá aromata. Konzervativních 12,5% alkoholu. Jasně z barikových sudů, ale hrozny byly tak silné, že barik není nijak nápadný.

Velký malý Pinot: 15 EUR v těch řídkých případech, kdy je brána vinařství otevřená a můžete si ho koupit přímo u zdroje, a 24 EUR ve vinotéce v Beaune. Ideální burgundská bedýnka podle pana Skleničky? Šest lahví Pinotu Fin 2012 :o) a nic víc není potřeba ke štěstí.

V aktuální komunitní bedýnce žádný Pinot není, jen vynikající Gamay a karbonická macerace :o) Chutě Beaujolais podle Skleničkova výběru si můžete vyzkoušet tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *