Traubensaft

Když jsem při nedávné cestě do Rakouska koupil v tamní sámošce dva krabicové džusy, měl jsem trochu obavy. V listopadu jsem si z Mosely přivezl šest lahví hroznového džusu z Weingut Karl Erbes, tedy z vinařství, jehož ryzlinky naplnily letošní listopadové bedýnky. Moselský Traubensaft je docela drahý. Přepočítáno na obsah je džus z Billy za polovinu. Kdyby měl být lepší, docela by mě to štvalo :o)

P1120776 TRAUBENSAFT

Udělal jsem degustaci pro děti. Už víckrát mě viděly mračit se nad skleničkama a psát si poznámky, tak jsme to zdegustovali společně. Už z fotky poznáte, která šťávička je zoxidovaná. Lehká oxidace je poznat i ve vůni, šťáva z Mosely je naopak svěží a hroznově voňavá. V chuti je lehká, ovocná, s pěknou ale nepřehnanou kyselinou (žádný ryzlink, ale millerka) a výrazným zbytkovým cukrem. Krabicová šťáva nabízí přesně to, co byste očekávali od supermarketového vína. Je unavená, naoxidovaná a plná cukru, hustotu a chuť dohání cukrem. I děti poznaly, která je lepší :o)

Pokud jste někdy  sami vyráběli jablečný mošt, víte dobře, jak rychle čerstvá šťáva oxiduje :o) a na dvou džusech by se vliv oxidace na barvu dal vyučovat. Pokud jde o obal, vede supermarket a s lacinou etiketou je vinař bez šance. Pokud jde o obsah, je to naopak. Už jsem Stefanu Erbesovi nadhodil, že by mohl příští rok stáčet i do BIB boxů. Převážet skleněné lahve je tak nepraktické!

2 thoughts on “Traubensaft

  1. Tenhle džus mají i u nás. V chuti je opravdu hodně ostrý, dá se pít jedině naředěný.

    Měl jste říct, výměnou bych vám do testu rád dodal výbornou brazilskou šťávu z červené odrůdy Concord :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *