Degustace archivních ryzlinků OHMS

Dnes jen pár fotek z pondělní degustace ryzlinků ročníků 2009 a 2003 v restauraci Na Štěpáně. Dvanáct vín a pětichodová degustační večeře s komorní atmosférou, při které jsem se ostýchal fotit, takže mi spousta věcí utekla.

P1120825 Sattlerová a výstavkaSoukromě říkávám fotkám lahví módní přehlídky, tady dámy projevily dobrý vkus a vyfotily se společně s tím nejlepším z údolí Mosely :o) Hned na začátek šel 2009 Mineralschiefer Riesling trocken (Grans Fassian) s výraznou minerální vůní. Mohli jsme porovnat dvoje balení, kromě klasické třičtvrtělitrové lahve i Magnum. Mně víc bavila klasika, byla už nazrálejší a expresivnější. V chuti suchá s výraznou ovocnou kyselinou, náznaky kandované pomerančové kůry, svěží ryzlink na hranici 9 gramů zbytkového cukru.

Výborný, ale cenově už trochu vzdálený byl třetí 2009 Alte Reben „L“ Riesling dry (Grans Fassian) s mírně kouřovou vůní, výraznou křupavou kyselinou, hodně suchý, minerální, jaksi pevný a koncentrovaný ryzlink. Základní víno Fritze Haaga, 2009 Fritz Haag Riesling, byl najednou skok dolů, ale brzy se ukázalo, jakou moc má párování vína s jídlem. Malá porce pečené vepřové panenky se švestkovou omáčkou vytáhla kyselinu a nejobyčejněšímu vínu večera hodně pomohla. 2009 Schloss Lieser Riesling (Schloss Lieser) byla další trefa z levnějšího konce ceníku. Minerální vůně zase až připomínala barikový sud, v chuti parádně hutné a sladěné, svěží i s pěkným zbytkovým cukrem, nadšení.

Z porovnání 2009 a 2003 Trittenheimer Riesling Kabinett (Grans Fassian) mi vyšel zajímavější starší, i za krátkou chvilku ve skleničce se dokázal zábevně proměňovat. Z původně minerální vůně šel až do sušených bylin, v chuti komplexní od úvodních pomerančů až po kořenitý závěr, sladěné kyseliny a vyšší zbytkový cukr.  U dvou vín vinařství Reinhold Haart mi chybí podrobnější poznámky. 2009 Piesporter Goldtröpfchen Riesling Spätlese bylo hodně sladké s bonbonovými tóny v chuti, 2003 bylo trochu oxidativní, v barvě i ve vůni to bylo zábavné, ale závěr chuti byl jaksi málo konkrétní, rozostřený.

P1120837 Juffer2009 Brauneberger Juffer Sonnenuhr Riesling Auslese (Schloss Lieser) je velký slaďák, komplexní víno ze kterého jsou cítit hlavně vyzrálé hrozny (kromě angreštového kompotu, o kterém se debatovalo u stolu :o) S posledními víny jsme se dostali k nejlepším moselským vinicím a k jevu, o kterém jsem psal tady před měsícem: některá jména (a některé vinice) znamenají víc než jiná. 2003 Brauneberger Juffer Kabinett a 2003 Brauneberger Juffer Sonnenuhr Goldkapsel Fritze Haaga jsou prostě precizně udělaná, vyvážená a lehká velká vína.

Poznámky mohly být podrobnější a fotek víc, kdyby to nebyla taková domácí pohoda. Taky mě potěšilo, že moje chutě nepředběhly moji peněženku – kromě tří závěrečných Grand Cru mě hodně bavily právě levnější ryzlinky.

One thought on “Degustace archivních ryzlinků OHMS

  1. Vláďo, naprostý souhlas! Komorní prostředí, velmi fajn hostitelé, skvělá vína a skvělý gastronomický doprovod. Paráda! Na ochutnávku moselských ryzlinků od OHMS v restauraci Na Štěpáně se vždycky moc těším. Nikdy jsem nebyl zklamán. Opět se potvrdilo, že moselský rýňáky umí krásně zrát. Škoda, že jsi při jarní degustaci (přišel jsi později) neměl možnost přechutnat vynikající Grans Fassian Piesporter Goldtröpfchen Riesling Spätlese 1997

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *