Stručný report z degustace v Graccianu

Volal jsem o pomoc ještě z Čech. V prosinci jsem vyprodal všechno Vino Nobile a představa zimy bez něj pro mě byla jako Sahara pro kapra. Zajel jsem si pro dvě krabice do Gracciana. Julio Straccia z Gracciana (na horní fotce z pátku) mi v lednu poslal nový ceník i s novým rosé – Nobile právě nalahvoval a rosé se bude lahvovat někdy v půli února. Už před rokem jsem byl naprosto nadšený z Rosato 2022, protože 11,5% alkoholu. Bylo to lehké, svěží, osvěžující, chlastací a mělo to jedinou chybu, že jsem o něm nevěděl předem a z celého dovozu na mě zbyla právě jedna jediná lahev. Hned jsem se vyptával, jaké bude Rosato 2023 a odpověď byla, že má 12% alkoholu. Ještě jsem ho neochutnal, ale to loňské bych tipoval na 30 lahví.

V únoru se bude lahvovat i nové Pieve Gracciano. Nová kategorie Vino Nobile di Montepulciano má do trojice Rosso – Vino Nobile – Riserva přidat čtvrtý prvek a propagovat Cru, tedy nejvýraznější vinice. V podmínkách je delší ležení před prodejem, ale ne nutně v sudech, takže Pieve Gracciano 2021 bude hodně koncentrované a plné (takový byl ročník), méně barikované než Riserva (žádné bariky, jen pětistovky), spíš ovocné a důrazné. Bude se lahvovat taky v únoru, ale prodávat se bude až za rok. Ochutnal jsem sudový vzorek, jsem spokojený a těším se. Zatím má dost taninů a hodně ovoce, takže rok ležení v lahvi přijde vhod.

Rosso di Montepulciano 2022 je nerezovka z rovinatých vinic, Sangiovese s malým přídavkem Merlotu a Colorina, a zdá se být v optimální formě na pití. Ale pojďme se podívat na Vino Nobile.

Vino Nobile di Montepulciano 2020, Tenuta do Gracciano della Seta
Rubínově červená barva už má nahnědlý odstín, na nose je to svěží, ovocné a lehce fialkové, s rozmícháním vystoupí aromata jehličnatého lesa (a oříškový krém). V chuti lehké, středně plné, s pěknou kyselinou. Aktuálně vystupují víc lesní aromata na úkor ovoce, lehce peckoviny, ostružiny a lesní plody, důraznější jsou piniové tóny. Taniny jsou zralé a začínají ustupovat. 13,5% alkoholu dává vínu krásnou lehkost a pitelnost. Minulý rok se tohle pro mě stalo nejčastěji otvíraným vínem, zvykl jsem si na ně a hodně k tomu připěl i nižší alkohol. Důležitá věc: po celý rok víno naléhavě potřebovalo dekantaci. Nejlepší volbou bylo vytáhnout korek jeden večer a pít následující. I teď se znatelně zlepšilo po čtyřech hodinách od otevření.

Vino Nobile di Montepulciano 2021, Tenuta do Gracciano della Seta
O stupeň plnější a temnější rubínovka, na nose výrazně lesní ovoce a višně, v pozadí aromata piniového lesa. V chuti je to podobné, počínaje kyselinou, jen se změnily poměry. 2021 má víc ovoce, je plnější, koncentrovanější, má důraznější taniny i minerální závěr, višňová kyselina na konci. 2021 přinesl vysoké teploty a obecně se dají očekávat koncentrovanější vína. Navenek to manifestuje 14,5% alkoholu, tedy o procentní bod víc než měla 2020, ale podobnost mezi ročníky je velká.

Soukromě vidím ročník 2021 jako přitažlivější pro většinu zákazníků. Obě vína jsou to typicky toskánská a 2021 má víc ovoce, je hutnější a koncentrovanější, při hodnocení stobodovkou by 2021 dostal víc bodů. Já jako staromilec si pro sebe koupím do zásoby co nejvíc dvacítky, protože mě baví lehkost, nižší koncentrace a nižší alkohol, celková sladěnost. Pro jistotu napíšu rovnou, že nižší alkohol vůbec neznamená vyšší kvalitu a je to jen moje soukromá inklinace k snáz pitelným lehčím vínům. A robustnější Vino Nobile 2021 by se taky mohlo ještě dlouho ve sklepě zlepšovat, obecně má z čeho brát. Ale na pití v nejbližších dvou nebo třech letech bych rád měl dvacítku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *