Druhý díl poznámek z víkendové degustace vín Horsta Sauera (a jeho dcery Sandry), vín z aktuální francké bedýnky.
2017 Müller-Thurgau Escherndorf, Horst Sauer
Světloučká citronově žlutá barva, nenápadná vůně. Citrusy, kamení, trochu hlíny a trávy. Zpočátku podchlazené vonělo až doprázdna, ale s ohřátím se rozvonělo do kytek, medu a mokrého kamení :-) V chuti pěkná citrusová kyselina, kamenité a zemité tóny, strohá mineralita. Postupem času se víno rozbíhá do šířky a ukazuje strukturu, v závěru chuti vystupuje kamenitá vápencová mineralita, kyselině přibývá ostří i křupavosti a nastupuje otázka, jestli tohle všechno očekáváte a chcete od (blbé) milerky. Nechci psát další variaci na předchozí mudrování o kabinetním a pozdněsběrovém Sylvánu, jen připomínám několikeré poznámky o milerce od randersackerských Trockene Schmitts. Ta byla perfektně vyvážená a čistá (a ano, už mám nový ročník 2018, zůstaňte na příjmu!), Sauerova milerka jde ještě dál ve struktuře a minerálním projevu. A to jsem zatím jen u kabinetu, Sauerovi dělají i pozdní sběr z Erste Lage (bude v bedýnce).
Odrůda není moc přitažlivá, ale víno je zajímavé, včetně toho, že i od renomovaných vinařů dostanete velmi rozdílné milerky. „V roce 1990 jsme s milerkou začínali znova a od nuly,“ řekl mi před dvěma roky jeden z nich. Před rokem jsem tady psal o vinařství Schäfer-Fröhlich (Bockenau, Nahe) a jejich úspěšném 2017er Fröhlich trocken, doporučuju se k tomu vrátit: Proč na etiketě není milerka? „Nikdo by si to nekoupil.“ Potíž je v pověsti odrůdy a očekávání konzumentů. Chce někdo Velkou Milerku? Abych to nezamluvil, tohle víno je výborné.
2018 Riesling Escherndorf, Horst Sauer
12% alkoholu, pro mě důvod k uspokojení, že ani horký ročník 2018 nemusí znamenat dramatické změny vín. Ve skleničce světle žlutá citronová barva se zelenkavým odstínem, na nose lehounká ryzlinková aromata citrusů, žlutého ovoce a lučních květin. Menší zralost, lehkost a svěžest. Chuť začíná krásnou a říznou kyselinou, citrusy a zeleným jablíčkem. Úplně suché, tenké v těle, svěží a živé, ale zároveň už poměrně ohlazené, lehké a živelně pitelné. Citrusová kyselina láká k dalšímu napití a brzo odpoledne nechci nabrat víc alkoholu, než je nutné :-) Je to kabinet z vápencového podloží, minerální chutě nejsou příliš nápadné, ale celkový projev má vápencovou strohost spolu s typickou německou čistotou a precizností.
2018 Escherndorfer Lump Riesling S Erste Lage, Horst Sauer
13% alkoholu, ve skleničce zářivá a plná citrusová barva s téměř všudypřítomným zelenkavým odstínem. Ve vůni jen lehce citrusy a bez, výrazněji med. V chuti svěží, s říznou kyselinou a medovo-bezovým tělem, čisté a s jen slabým minerálním projevem. Ročník je tentokrát výrazně cítit, i přes vynikající kyselinu víno je v ovoci hodně zralé až přezrálé a trochu to odnáší slabší struktura. Je těžké předpovídat, když jde o budoucnost, ale asi se brzo objeví první petrolejové tóny, a tehdy bude víno v ideálním stavu na pití.
Do aktuální sauerovské bedýnky jsem vybral (a v současnosti mě mnohem víc baví) předchozí ročník 2017 s výraznější strukturou, čistotou a ukázkovou vápencovou mineralitou. Jen to musím objednat, než se 2017 vyprodá, tak pospěšte s přihláškami! Podrobnosti o nabídce jsou tady, přihlásit se můžete tady. Díky!