Prázdniny na znojemsku

P1160793 Retz Windmill

Jsem se dvěma dětma na týden na prázdninách u Znojma, takže dnes o Znojemsku a Weinviertelsku.

P1160770 Vinotéka Poysdorf

První den dovolené jsme řešili dopravu 72 lahví moselských ryzlinků zákazníkovi u Brna, následně píchlou pravou zadní gumu (tu spravil v neděli v poledne za 100 Kč servisák v Nové Vsi), koupání (Aquapark Moravia v Pasohlávkách, založený původně římskými legiemi:), nákup vína (vyřešeno degustací a nákupem v poysdorfské vinotéce, děti neprotestovaly, protože se těšily na meruňkový džus z téže vinotéky) a večeři ve Vranově nad Dyjí (20 minut čekání na pizzu da asperto, cena k 5 EUR srovnatelná s Toskánskem, kvalita nikoliv). Následně mi udělala radost Kostarika vyřazením nekoukatelných Řeků z fotbalového Mistrovství světa. Musím tradičně vychválit poysdorfskou vinotéku, spolehlivý maják kvality. Slečna doplňující lahve mě příemně zahrnula zasvěcenými informacemi o konkrétních vínech, poklidná degustace připravených a nachlazených vzorků a pokladní mluvící česky. Balzám na duši! (Méně uspokojivá část zprávy je fakt, že poysdorfskou vinotéku jsem chvávil už před sedmi roky tady a dodnes nevím o podobném podniku v Česku.)

P1160830 Dr Loosen Red Slate KAB

Red Slate Riesling kabinett 2013, Dr. Loosen

Poloviční láhev (0,375 litru) se šroubovacím uzávěrem, náhodný nákup v Mikulově. Podle všeho, co na etiketě chybí, je to směs nakupovaných hroznů z různých moselských vinic. Žádné vinice se neuvádí, jen příslovečná červená břidlice v moselských vinicích. Podle zadní etikety „středně sladké“ neboli polosladké, podle mého odhadu to zatím výrazná kyselina sráží k suššímu projevu.

P1160845 Dr Loosen škála cukru

Ve skleničce je bledá barva, na nose jako první zavoní síra, po ní jemně kvasnicový tón a klasické ryzlinkové atributy, lípa a citrusy. V chuti citrusy a silná mladá kyselina, tenké tělo, málo vyzrálý projev a krátká persistence. 9 % alkoholu. Víno je rychlé jako sex v předsíni a gastronomické balení do polovičních lahví je ideální. Druhý den je výrazně lepší, harmoničtější. Kvasnicové tóny zmizely, z včerejší nevyzrálosti v chuti je jen jemná limetka, i polosladká charakteristika sedí, jen ta krátká persistence přetrvává.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *