Pozdní sběr červnový


Koronavirová krize začala řádit teprve teď, když státy otvírají hranice a začíná závod o peníze z exportu. Prvního června otvírají italské restaurace a italský ubytovací web agriturismo.net nabízí desetiprocentní slevu na rezervace ubytování v roce 2020 a rovnou dvacet procent na rok 2021. Wine Spectator spekuluje o cenách bordeauxské en-primeur kampaně. Chateau Pontet-Canet oznámilo snížení cen ročníku 2019 o 31 procent. Spíš než COVID za to můžou americká pětadvacetiprocentní cla a americký propad poptávky po Bordeaux. Podle komentáře Spectatoru může být en-primeur prodej a současná nejistota o dovozních clech pro vína z Bordeaux smrtící: dodání vína se uskuteční třeba za dva roky a nikdo dnes neví, jak vysoká budou cla za dva roky. V situaci, kdy bordeauxské en-primeur degustace odpadly (česky: vůbec nikdo ta vína ještě neochutnal) a všeobecného ekonomického poklesu vyvolaného COVIDem je to naprostý blázinec. Hned další zpráva Revue du Vin de France oznamuje začátek en-primeur degustací pro obchodníky na červen.

Díky čtenáři se ke mně dostalo video ČT o archeologickém objevu římské dlažby ze čtvrtého století metr pod povrchem vinice u Verony. Tím se vysvětluje zajímavá keramická mineralita veronských vín… moravští vinaři už zvládli barikové sudy i kvevri, tím víc jsem zvědavý, jak odpoví na tuto převratnou technologii :-) Nepodařilo se mi video vložit sem, tak se podívejte tady.

Zveřejnil(a) Lilli Zanatta dne Pátek 29. května 2020

Na začátku roku chtěly Benátky omezit příjezd turistů a věřím, že to prozatím padlo. Covidové fotky prázdného náměstí svatého Marka byly smutné, přiložené video ukazuje, že první turisti už přijíždí.

Při čekání na Sangiovese z Gracciana jsem náhodou našel na youtube.com tohle deset let staré neznámé video. Bylo vytvořené jako realitní nabídka (toskánský dům k pronájmu na prázdniny), ale hned se ukázalo, že vila je pojmenovaná podle vinice Maramai, která patří… Tenutě di Gracciano della Seta. Středověká kuchyně, kterou na videu ukazují, už byla v roce 2015 předělaná na degustační místnost a na starých fotkách z blogu je vidět, že ta, jsem při první návštěvě degustova lmístní vína s Juliem Stracciou. Taky tam uvidíte majitele Giorgio della Seta a enologa Giuseppe Rigoli. Ten navíc ve vlastním vinařství dělá Carmignano, které jsem přivezl loni v srpnu. Kdo znáte Nobile z Graccina a neznáte hlavní protagonisty podniku, bavte se. Víno z Gracciana by mi mělo přijet dnes v pondělí nebo v úterý, takže objednané bedýnky začnu rozvážet  ještě tento týden.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *