Dva mladičké Sylvány z Franků

V sobotu jsem dostal dva Silvanery 2019 z franckého vinařství Horst Sauer. Silvaner JUST 2019 je Gutswein čili jakostka, o kterou jsem ani nestál. Večer jsem ji doma upíjel s naprostou spokojeností, jen cenové kalkulace mně kazily náladu.

2019er JUST Silvaner trocken  
Štíhlá pistole z čirého skla a šroubovací uzávěr. Hodně světlá žlutá barva i s ohledem na odrůdu a ročník. Ve skleničce nenápadná, lehká vůně citrusů, v chuti lehké, hodně suché, citrusové a perfektně vyvážené. 12% alkoholu, pěkná živá kyselina a maličký zbytek cukru, který spíš dodává tělu plnost než sladkou chuť. Trochu vystupuje síra, ale jinak dokonale udělané jednoduché víno a velká radost při pití na jarní zahradě.

Hned jsem se podíval na ceny a to mi zkazilo náladu. Je to parádní pití s představou ceny 200 kaček. Ve vinařství je za 7,5 EURO, což je současným kurzem 210 Kč, a první nástřel kalkulace dovozu ukázal, že by cena byla nejmíň 280 kaček. Buď musíme počkat, až EURO klesne na 25 kaček nebo platit víc za víno :-) ale zatím mám tenhle druh vína podvědomě zařazený ve škatulce „do 250 kaček max.“ Přesto to zopakuju, ve své třídě špička.

2019er Escherndorfer Silvaner trocken
S dalším vínem jsem automaticky šel pro větší skleničku. Francká placatka Bocksbeutel a víno zařazené jako Ortswein čili Village. V přívlastkovém systému by to byl nejspíš kabinet. 12,5% alkoholu a hned první dojem ukazuje, že jsme o dvě patra výš, než byl JUST. Plná citronově žlutá barva a drobné perlení na stěně skleničky. Na nose lehká a pěkně vyvážená vůně zralých citrusů s tóny meruněk a broskví (ve velké sklenici vystupuje zralé ovoce), v chuti krásně plný ovocný Sylván. Hodně ovoce (viz popis vůně), pěkná kyselina, hodně suché s maličkým zbytkem cukru. Díky horkému ročníku je projev hodně plný a zralý, bez výraznějších travnatých tónů, ale peprná tečka v závěru nechybí. Navíc trocha slanosti a celkově parádní vyrovnanost. Vynikající.

9 EURO ve vinařství, to je asi 250 Kč, a nejmíň o stovku víc s dovozem u nás. Za mě výborný i za 360 kaček, kromě jednoho vinaře z Rakvic na Moravě nikdo nic podobného nedělá, ale už slyším ty komentáře o Sylvánu za 360 :-) Za mě obě vína ve své kategorii vynikající, Sauerovi zřejmě výborně překonali teplotní past ročníku 2019. Problémem jsou ceny, ale to bude zřejmě obecně český problém korunových příjmů a vysokého kurzu EURO.

2 komentáře u „Dva mladičké Sylvány z Franků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *