Polovíno

P1130089 Moscato Lahev

Je to víno s velkým charakterem (poznáte ho nejen naslepo, ale dokonce i z degustačního listu pro slepou degustaci, viz dále :o). Taky je to nejlepší exportní artikl piemontského vinařství jako oboru. Už jsem to tady zmiňoval, největší piemontský exportní trhák není Barbera, Barolo ani Barbaresco, a už vůbec ne Gavi. Je to Moscato d’Asti. Je to zároveň slaďák i šumivka. Moje dnešní má jen 5,5% alkoholu a odhadem 120 gramů zbytkového cukru. Vinař zastavil kvašení skoro přesně v polovině – polovíno! :o)

Někteří se za sympatie k polovínu stydí, někteří jím možná i opovrhují. Jasně že se ve světě vína najdou vznešenější kusy, ale když se Moscato povede…! Naučil jsem ho mít rád díky mladé Ribotě od Boeriho, které dováží František Šamla. Jednou ho přivezl ještě před Vánoci, koupil jsem několik lahví pro maminku na vánoční stůl. S tím, že když jí nebude chutnat, rád ho dopiju sám. Bylo to snad první víno, které mi pochválila! Silná kyselina dokázala v prosinci bohatě vyvážit 120 gramů cukru, bylo to úžasné pití.

V květnu jsem dostal pozvání hodnotit nešampaňské sekty v porotě Prague Wine Trophy. Už z pohledu do seznamu vín bylo jasné, že na konci máme pár Moscato. Seznam uváděl zbytkové cukry, a 120+ gramů je celkem jasný údaj. Taky jsem naslepo bez pochybností poznal Ribotu od Boeriho, mezi pár slaďáky ji nešlo nepoznat. Bylo skvělé, ale já jsem se bál, abych ho nepřecenil. Pořadatelé vědí, že se s dovozcem kamarádíme, a bodovat Moscato na hranici 90 bodů je na pováženou – aby mě nepodezřívali z protekce? Dal jsem 89, protože na konci května se původně silná kyselina už vytrácela a cukr trochu převážil. Ulevilo se mi, když někteří renomovanější degustátoři dávali 89 i 90 :o) To srandovní polovíno umí být docela seriózní pití, když se povede!

P1130091 Moscato d Asti etiketa

Moscato d’Asti 2013, Battaglio. Jemné perlení, ve skleničce světlá slámově žlutá barva se zlatými odlesky. Opojná, výrazná muškátová vůně, zralé hrozny. V chuti taky muškát, sladkost přezrálých hroznů je vyvážená mladou kyselinou, ale je to křehká rovnováha. Jediná výhrada je vůči délce, chuť je krátká a dobíhá jen na sladkosti. Svěží, živelně pitelné, zábavné víno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *